Laiklik ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar

Laiklik ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar:

Atatürk’ün laiklik ilkesinin Türk toplumuna sağladığı yararların başında, din ve vicdan özgürlüğünün güvence altına alınması, din ve mezhep ayrımı yapılmaksızın bütün yurttaşların kanun önünde eşit sayılmasıyla oluşan barış ve huzur ortamı gelir.

Laiklik ilkesiyle, her bireyin kanun önünde eşit sayılması, aynı hak ve özgürlüklere sahip olunması, ulusal birlikteliğin sağlanması önündeki engeller kaldırılmış, ulusal bilinç güçlendirilmiştir. Türk toplumu, laiklik ilkesinin uygulanmasıyla egemenliği de kendi ellerine almış, geleceğini kendi iradesiyle belirlemeye başlamıştır.

Laikliğe göre egemenliğin kaynağı bir kişi yada din adamlarında değil, sadece halktadır. Egemenliğin ulusa ait olması da laikliğin uygulanması sayesindedir. Laikliğin uygulanmasıyla, değişimin ve çağdaşlaşmanın da önü açılmıştır. Türk inkılabının temeli olarak kabul edilen laiklik ilkesi ile, din ve mezhep farklılıkları ortadan kaldırılarak, milli birlik ve beraberlik duygusu güçlendirilmiştir.

Yargı önünde bütün vatandaşlar eşit hale getirilerek hukuk birliği sağlanmıştır. Toplum hayatında hoşgörü ortamı oluşturulmuştur.

Laiklik ile Türkiye Cumhuriyeti, çağdaşlaşma yolunda hızla ilerlemeye başlamıştır. Dine en gerçekçi yaklaşım olduğu için, dini özgürlüğe laiklik ilkesi ile kavuşulmuştur. Yine laik ortamın oluşması ile Türk demokrasi hayatında da olumlu gelişmeler sağlanmıştır.

Etiketler: laikliğin türk toplumuna getirdiği faydalar, laiklik ilkesinin sağladığı faydalar, laiklik ilkesi faydaları, laikliğin faydaları, laiklik faydası,
Eklenme: 18.11.2009
Okunma: 17328

Yorumlar

gönül yıldız - 30 Mart 2012, Cuma 10:39
Laiklik ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar arasında ki bence en önemli şey eşitlik ve özgürlük ilkelerinin uygulanmasıdır.
feride - 31 Mayıs 2011, Salı 20:02
laiklik ilkesinin türk toplumuna sağladığı yararlar hakkında eşsiz bir yazı hazırlanmış
Aydın - 18 Kasım 2009, Çarşamba 11:39
Laikliğin faydaları hakkında güzel ve kısa özet bir yazı olmuş, türk milletinin laik bir yönetime sahip olması sayesinde bugün en özgür bir şekilde hayatımızı idame ettiriyoruz. Atatürke minnettarız.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası