Atatürk inkılapları ile ilgili anı

Atatürk inkılapları (devrimleri) ile ilgili anı.

Aşağıdaki yazıda, Atatürk’ün inkılapların gerçekleştirilmesi gerekliliğine ilişkin yapmış olduğu konuşmayı ve Atatürk’ün gerçekleştirmek istediği inkılaplarla ilgili kendisine verilen desteği okuyacaksınız.

Lozan görüşmelerinin kesildiği günlerdeydi. Atatürk bütün komutanları İzmir’de toplamış, onlarla barış anlaşmasından sonra yapılacak işleri görüşmüş, onlardan İstiklal Savaşı’nda olduğu gibi inkılapları gerçekleştirirken de yardım edeceklerine dair söz almıştı. Atatürk, elbette fesi atıp şapka giyeceğiz eski harfler yerine latin alfabesini getireceğiz, medreselerin köküne kibrit suyu ekeceğiz demiyordu. Bizlere şöyle demişti:

- Üçüncü Selim’den itibaren başlayan yenilik hareketleri, taassubum çelmesiyle daima yıkılıvermiştir. Şimdi önümüzde bir ufuk açıldı. Savaşı kazandık, barışta olacak. Eğer yüzümüzü hala batıya çevirmez, batının yeniliklerini ve ileri hamlelerini kabul etmezsek, bu millet yine o köhne müesseselerin elinde eski haline dönecek, daha çok kurtuluş savaşları vermek zorunda kalacaktır. Bizim döktüğümüz alın teri ve verdiğimiz şehit kanları boşa gidecektir. Bunun boşa gitmemesi, sizlerin gayret ve himmetlerine bağlıdır. Memleketi düşman işgalinden kurtardığımız gibi, cehalet ve taassubun elinden de kurtarmada bana yardımcı olursanız, bu millet ölmezliğini bir defa daha ispat etmiş olacaktır.

Bütün orada bulunanlar, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Ali Fuat Paşa, İzzet Bey, Kemalettin Sami Bey, Kazım Paşa, Ali Hikmet Paşa, Şükrü Naili Paşa, Emin Paşa Mustafa Kemal’e kendisini desteklemek için söz vermiştik. İşte ordunun desteğini daima yanında bulması sonucudur ki inkılaplar süratle gerçekleştirilmiştir. Asım GÜNDÜZ

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürk devrimleri ile ilgili anılar, atatürk inkılaplarıyla ilgili anı, atatürk inkılapları anı, atatürk inkılap anı, inkilaplarla ilgili anılar,
Eklenme: 24.11.2009
Okunma: 33143

Yorumlar

ersin - 23 Ağustos 2012, Perşembe 13:15
atatürkün yaptığı inkılapları anlatan anılar bizlere o günlerin zorluklarını ve gerekli oluşlarını anlatıyor
neslihan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün devrimler için yapmış olduğu anıları anlatan yazı türü makaleniz çok güzeldi.
ahmet yıldırım - 16 Mart 2010, Salı 21:16
atatürk devrimleri ve ilkeleri ile ilgili anılar öğretici olduğu kadar atatürkü daha iyi anlamamızı da sağlıyor.
özgür kasım - 15 Mart 2010, Pazartesi 14:16
anılar sayfanızda bulunan atatürkün ilke ve inkılapları ile ilgili anıları bölümündeki bu anıyı beğenerek okudum. şapka ve harf devrimi ile ilgili anılar her zaman atatürk devrimlerini hatırlatıyor.
ülkü demir - 24 Kasım 2009, Salı 18:01
atatürk inkılapları ile ilgili anılar benim en beğendiğim anılardır. çünkü türkiye devletimiz bu atatürk ilke ve inkılapları ile büyümüştür.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası