Atatürk’ün fikir hayatı ile ilgili anısı

Atatürk, bütün uygulamalarında önce yapacakları üzerinde uzun uzun düşünür, sonra bu fikirlerini etrafı ile paylaşarak herkesin görüşünü alırdı. Ancak, en sonunda doğru olduğuna kanaat getirdiği işleri büyük bir kararlılık ve cesaretle uygulamaya koyar, sonuçta da her zaman olduğu gibi başarılı olurdu.

Atatürk, aklın ve bilimin ışığında çağdaşlaşmanın gerekliliğine inanmış eşsiz bir liderdi. Kurtuluş Savaşı dönemlerinden başlamak üzere, girmiş olduğu bütün mücadelelerde her zaman vatanın menfaatlerini ön planda tutmuş, Türk milletinin çağdaş bir toplum olarak hayatını devam ettirebilmesi için uygulamaya konulan dahiyane fikirlerinde baş mimarı olmuştur.

Büyük Atatürk’ün en büyük düşüncesi, Türk devletinin Cumhuriyet ile yönetilmesi gerektiği hususundaki fikridir.

***

Atatürk’ün fikir hayatı ile ilgili bir anı

Atatürk’ün modern bir devlet kurma fikri

Vatanı kurtarmış olmak, onun için kafi değildi. Milletini bir daha zillete sevk edecek bir idare şeklinden de onu kurtarmak lazımdı. Tacidarların elinden de kurtarmak ve kendi kader ve talihlerine kendilerini hakim kılmak lazımdı. İşte bu büyük adam bunu yaptı.

Memlekette Cumhuriyeti tesis ederek, hakimiyetin münhasıran (yalnız) millete ait olduğunu ilan etti. Onun yegane gayesi, milletine en medeni milletlere layık olacak bir hükümet şekli bulmaktı. Onu buldu ve yaptı.

Bir gün hatırımda olmayan bir münasebetle demişti ki:

- Ben istese idim derhal askeri bir diktatörlük tesis eder ve memleketi öyle idareye kalkışırdım. Fakat ben, istedim ki milletim için modern bir devlet tesis edeyim ve onu yaptım.

Hakikaten, milletin ebedi olarak kendi kendini idare etmesi, onun en büyük gayesi idi ve bunu başardı. Yusuf Ziya ÖZER

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün fikir hayatı, atatürk fikir hayatı ile ilgili kısa anılar, atatürkün fikir hayatı anısı
Eklenme: 28.11.2009
Okunma: 72425

Yorumlar

emre - 6 Nisan 2013, Cumartesi 12:16
Hepinizin eline sağlık çok güzel olmuş Atatürk ü çok seviyoruz O kalbimizde yaşıyor
ahmet kılıç - 9 Ocak 2010, Cumartesi 14:51
atatürk fikir hayatı anıları her zaman fikir kuvvetinin önemini anlatır.
ali yetkin - 29 Kasım 2009, Pazar 08:44
atatünkün fikir hayatı anlarını ve dahiyane fikirleri ile ilgili daha çok anıya yer vermenizi isterim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası