Mudanya Ateşkes Antlaşması ve maddeleri

Mudanya Ateşkes Antlaşması ve maddeleri

Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasının nedenleri

(Ateşkes antlaşmasının imzalanmasında etkili olan konular)

- Yunanistan’ın Türk ordusu karşısında kesin olarak yenilgiye uğraması

- İngiliz kamuoyunun sonu belirsiz bir savaş istememesi

- İngiltere’nin Türkiye ile yeni bir savaş olasılığı karşısında yalnız kalması

- Fransa ve İtalya’nın Türkiye ile yeniden bir savaşa girmek istemeyişi

- Mustafa Kemal’in barışçı diplomatik girişimleri

- Rusya’nın Boğazlar üzerinde olası bir savaşta Türkiye’yi destekleyeceğini dünyaya ilan etmesi

Mudanya Ateşkes Antlaşması (11 Ekim 1922)

Ateşkes görüşmeleri için Türkiye, İngiltere, Fransa ve İtalya temsilcileri Mudanya’da bir araya geldiler. TBMM, ateşkes görüşmelerine Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) başkanlığında bir heyet gönderdi.

Yunan temsilcileri Mudanya’ya gelmiş ancak, yakındaki bir gemiden yazılı olarak arada bir düşüncelerini iletmiştir. Dolayısıyla Yunanistan ateşkes görüşmelerine katılmamış, görüşmelerde Yunanistan’ı İngiltere temsil etmiştir.

Görüşmelerin ağırlık noktasını İstanbul, Boğazlar ve Doğu Trakya’nın Türklere teslimi konuları oluşturmuştur. İlke olarak bu yurt topraklarının Türk olduğu kabul edilmiştir.

Uzun görüşmelerin sonucunda, alınan kararlar doğrultusunda 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır.

Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın maddeleri

- 14-15 Ekim gecesinden başlayarak Türk ve Yunan kuvvetleri arasındaki silahlı çatışmalar durdurulacaktır.

- Yunanlılar Doğu Trakya’yı Meriç nehrinin sol kıyısına kadar 15 gün içinde boşaltacak ve bir ay sonra bu bölge Türk memurlara teslim edilecektir.

- Barış yapılıncaya kadar her türlü karışıklığın önlenmesi için Meriç’in sağ kıyısında İtilaf Devletleri’nin askerleri bulunacaktır.

- Barış anlaşması imzalanıncaya kadar Türk ordusu Çanakkale ve Kocaeli yarımadasında belirtilen çizgide duracak, Doğu Trakya’ya asker geçirmeyecektir.

- Barışın sağlanmasına kadar TBMM Hükümeti 8000 jandarma erini Doğu Trakya’da tutabilecektir.

- Boğazlar ve İstanbul TBMM Hükümeti’nin yönetimine bırakılacaktır.

- Anlaşma Devletleri barış anlaşması imzalanıncaya kadar İstanbul’da kalacaktır.

mudanya ateşkes antlaşmasının önemi nedir?

Etiketler: mudanya ateşkes antlaşması ve maddeleri, mudanya ateşkes antlaşmasının maddeleri, mudanya antlaşmasının tarihi,
Eklenme: 01.12.2009
Okunma: 30058

Yorumlar

Berat Alpaslan - 13 Şubat 2014, Perşembe 01:30
Mudanya ateşkes antlaşmasında geçen hangi hüküm Osmanlı devletinin hukuken sona erdiğini gösterir biliyor musunuz? Doğu Trakya, itilaf Devletlerinin memurları aracılığıyla otuz gün içinde TBMM Hükümeti memurlarına teslim edeceklerdir, hükmü.
recep - 23 Aralık 2012, Pazar 16:39
Mudanya ateşkes antlaşması maddeleri ile ele alınarak mükemmel bir çalışma yapılmış. Bu anlaşmanın maddeleri Türk milletinin lehine olmuştur.
Hilal - 1 Aralık 2009, Salı 20:37
mudanya ateşkes anlaşması maddeleri ile Türkiye siyasi ve askeri büyük başarılar elde etmiştir. Lozan anlaşmasına bu anlaşma büyük etki etmiş, anlaşmanın zeminini hazırlamıştır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası