Türkiye’de laikliğe geçiş aşamaları

Türkiye’de laikliğe geçiş aşamaları

Laiklik, devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil akla ve bilime dayandırılması, kişilerin inancına ve vicdan özgürlüğüne karışılmaması demektir. Laiklik, aklın öncülüğünde ve bilimin ışığında gelişen, özgürlük ve demokrasi anlayışının, bağımsızlığın, milli egemenliğin ve insanlık idealinin temeli olan bir yaşam şeklidir.

Anayasamızın 24. maddesinde “Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz” denilmiştir.

Atatürk’te laiklik konusu ile ilgili olarak, “Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiçbir kimse, hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. Din ve mezhep, hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz” sözleriyle laikliği en güzel şekilde özetlemiştir.

Laik devlette hukuk, eğitim, ekonomi ve toplumsal yaşamın bütün alanları din kurallarına göre değil, akılcı ve bilimsel esaslara göre düzenlenir. Laikliğin esaslarından olan din ve vicdan özgürlüğü anayasamızın güvencesi altındadır.

Türkiye’de laikliğe geçiş aşamaları

-Saltanatın kaldırılması (1 Kasım 1922)

-Cumhuriyetin ilanı (29 Ekim 1923)

-Halifeliğin kaldırılması (3 Mart 1924)

-Şer’iye ve Evkaf Vekaleti’nin kaldırılması (1924)

-Tevhid-i Tedrisat kanunu (1924)

-Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması (30 Kasım 1925)

-Medeni Kanun’un kabulü (17 Şubat 1926)

-Maarif Teşkilatı hakkındaki kanunun kabulü (1926)

-Medreselerin kapatılması (1924)

-“Devletin dini İslam’dır” maddesinin çıkarılması (1928)

-Kılık Kıyafet Kanunu’nun kabulü (3 Aralık 1934)

-1924 Anayasası’na laiklik ilkesinin girmesi (1937)

Etiketler: laikliğe geçiş aşamaları, laiklik ile ilgili yapılan yenilikler, laiklik geçiş aşamaları ve tarihler
Eklenme: 04.12.2009
Okunma: 10729

Yorumlar

ülkü - 17 Mart 2012, Cumartesi 11:31
Laik devlete geçiş aşamaları maddeler halinde ve tarih sıralamasına göre güzel anlatılmış.
suat - 2 Mart 2012, Cuma 00:32
laikliğin aşamaları ile ilgili bilgilendiğim bir sayfa oldu
orhan - 6 Kasım 2010, Cumartesi 07:57
evet bütün bunlar laikliği kapsayan yenilikler
emine - 6 Kasım 2010, Cumartesi 07:55
büyük atatürkümüze ülkemize getirdiği din özgürlüğü için şükranlarımı sunarım
hakan - 6 Kasım 2010, Cumartesi 07:51
türkiyede laikliğe nasıl geçilmiştir, bu geçiş aşamaları maddeler halinde nelerdir diye bakmıştım, harika ve güzel bir çalışma hazırlanmış, yeteri kadar bilgi sahibi oldum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası