Atatürk’ün cumhuriyet anlayışı

Atatürk’ün Cumhuriyet Anlayışı

Atatürk’ün cumhuriyeti devletin siyasi rejimi olarak seçmesinin bir nedeni, uzun yıllardan beri cumhuriyetin özlemini duyduğu siyasi bir rejim olmasındandır. Cumhuriyet rejimi, Atatürk’ün gençlik çağlarından beri Türkiye’yi çağdaş ve modern bir ülke haline getirmek için düşündüğü tek siyasi rejimdir.

Mustafa Kemal genç kolağası iken bile 1908 inkılabı ile tatmin olmamış “İnkılabı bizzat kendisinin tamamlayacağını” ifade etmiştir.

Cumhuriyet tamamen Atatürk’ün karakterine uygun bir rejimdir. Büyük Önderin belirttiği gibi, “Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük ecdadımın en kıymetli mirasından olan istiklâl aşkı ile yaratılmış bir adamım. Çocukluğumdan bu güne kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından tanıyanlarca bu aşkım bilinir. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın yerleşmesi ve yaşaması mutlaka o milletin hürriyet ve istiklâline sahip olmasına bağlıdır. Ben şahsen bu saydığım özelliklere çok ehemmiyet veririm ve bu özelliklerin kendimde varlığını iddia edebilmek için milletimin de aynı özellikleri taşımasını şart ve esas bilirim.” Cümlelerinin özünde cumhuriyet rejiminin getirdiği özgürlük ve bağımsızlık yatmaktadır.

Atatürk’e göre, Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare cumhuriyet idaresidir. Yine Atatürk, “Çağdaş bir Cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, yaşamın neye bağlı olduğunu bilmesi demektir.” Demek suretiyle de cumhuriyet rejiminin insana verdiği değere dikkati çekmiştir.

Cumhuriyet, millet egemenliği ile bağdaşabilen tek rejimdir. Atatürk’e göre, “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.”

Türk fikir ve siyasi hayatında ilk defa devlet şekli olarak cumhuriyeti cesaretle telaffuz eden ve savunan Atatürk olmuştur. En gelişmiş modern devlet şekli olan cumhuriyet hakkında Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılını kutlarken “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.” Diyerek cumhuriyetin ne derece önemli olduğunu bir kez daha Türk halkına hatırlatmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilke ve inkılaplarının izinde, dünya barışını savunan ve bağımsızlığı ön planda tutan bir ülke olarak, varlığını sonsuza dek devam ettirecektir.

Etiketler: atatürkün cumhuriyet anlayışı hakkında bilgi, atatürkün cumhuriyet anlayışı ile ilgili yazı, atatürkün cumhuriyetten anladığı, atatürk ve cumhuriyet,
Eklenme: 06.12.2009
Okunma: 9517

Yorumlar

ilker - 15 Mart 2010, Pazartesi 15:24
atatürkün cumhuriyetçilik anlayışı onun tamamen bir vatan sever olmasını ifade etmektedir bence.
Yasin Çakmak - 7 Aralık 2009, Pazartesi 14:02
atatürkün cumhuriyet anlayışı sayesinde bizlerin yarınları güvence altına alınmıştır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası