Atatürk ilkeleri özet

Atatürk’ün ilkeleri, Türk milletinin ekonomik, sosyal, askeri, kültürel ve her açıdan gelişimini hedef aldığı gibi, milletin bağımsız ve hür bir şekilde huzur ve refahını da göz önünde bulundurarak, tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkiler içerisinde bulunulması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Atatürk ilkelerinin özeti

Temel İlkeler

Cumhuriyetçilik: Halkın kendisini yönetecek kişileri seçimle iş başına getirdiği yönetim biçimine Cumhuriyet denir. Egemenliğin bir kişiye veya aileye değil, ulusa ait olması düşüncesi Cumhuriyetçiliktir.

Milliyetçilik: Yurt birliği ve ülke bütünlüğü esasına dayanır. Atatürk milliyetçiliği ırkçılığı reddederek, laik, barışçı ve insancıl yaklaşımları ön planda tutar. Bütün ülkelerin karşılıklı olarak birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygılı olması gerektiğini savunur.

Halkçılık: Kanun önünde herkesin eşit olmasını öngörür. Devletin bütün vatandaşlarına eşit şekilde davranmasıdır. Çalışması ve yetenekleri ölçüsünde herkesin aynı haklara sahip olmasını sağlar.

Laiklik: Devletin din kuralları ile değil, akılcı ve bilimsel bir şekilde oluşturulmuş hukuk kuralları ile yürütülmesidir. Buna karşın bütün ülke vatandaşlarının hiçbir baskı altına olmadan dini inançlarını özgürce yaşayabilmesidir.

Devletçilik: Atatürk tarafından uygulamaya konulan Ekonomi politikasıdır. Devletçilik anlayışına göre devlet; sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmanın temel faktörünü oluşturur.

İnkılapçılık: Devlet kurumlarının ve Türk Ulusu’nun değişen koşullara göre kendisini yenilemesidir. Değişimi ve modernleşmeyi esas alır. Atatürkçü düşünce sisteminin durağan olmadığını ifade eder.

Bütünleyici İlkeler

Milli Egemenlik: Egemenliğin millet tarafından kullanılmasını esas alır. Cumhuriyetçilik ilkesini bütünler.

Milli Bağımsızlık: Siyasi, ekonomik, iktisadi, adli, kültürel ve askeri açıdan tam bir bağımsızlık ve seferberlik demektir. Milliyetçilik ilkesini bütünler.

Milli Birlik ve Beraberlik: Milli varlığın temelinin milli şuurda ve milli birlikte görülmesidir. Ülkeyi yönetenlerle halkın birlik ve beraberlik içerisinde hareket edebilmesi demektir.

Yurtta Barış Dünyada Barış: Tüm dünyada barışı korumayı ve bütün ulusların bağımsızlığına saygı gösterilmesini temel alır. Milliyetçilik ilkesini bütünler.

Çağdaşlaşma: Taklitten uzak olarak, batının bilim ve tekniğinden yararlanmayı hedef alır. İnkılapçılık ilkesini bütünler.

İnsan ve İnsanlık Sevgisi: Dünyada yaşayan bütün insanların özgürlüğünü ve eşitliğini temel alır. İnsanlara yapılan her türlü baskı ve zulmü reddeder.

Akılcılık ve Bilimsellik: Akılcılık din kurallarını değil, aklın ve mantığın kurallarını temel alır. Bu özelliği ile laikliği bütünler. Bilimsellik ise devamlı yenileşmeyi ve gelişmeyi temel alır. Bu özelliği ile inkılapçılık ilkesini bütünler.

Etiketler: atatürk ilkelerinin özeti, atatürkün ilkeleri özet, atatürk ün ilkelerinin, atatürk ilkeleri kısa özet
Eklenme: 11.12.2009
Okunma: 47463

Yorumlar

seyit - 19 Mayıs 2017, Cuma 16:10
atatürk ilkelerinin kısa ve özet bir şekilde yazılmış olması çok açıklayıcı ve güzel olmuş.
menekşe - 7 Nisan 2011, Perşembe 15:10
bence çok güzel bir site atatürk ün ilkelerini anlatıyor
memet - 6 Mart 2011, Pazar 14:00
bende atatürk ün ilkelerini daha iyi anladım
hilal - 14 Aralık 2010, Salı 15:46
atatürk ilkelerini daha iyi anladım
Ahmet - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürk ilkelerinin özeti anlam ve içerik olarak çok önemli. Atatürk ilkelerini iyi kavrayan uluslar geleceklerini sağlam temeller üzerine kurarlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Atatürk ilkelerinin izinde sonsuza kadar yaşayacaktır.
zeynep şevval - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürk ilkeleri özetini beğendim.Siteniz çok güzel size teşşekkür ederiz.
mehmet - 13 Ocak 2010, Çarşamba 20:27
bütün ilkeler gayet iyi ve açıklayıcı olarak yazılmış site yönetimini tebrik ederim
bahadır erol - 11 Ocak 2010, Pazartesi 11:07
atatürk ilkelerinin özeti, bütün ilkeleri kısa ve özet bir şekilde tam anlamıyla anlatmış.
nehir - 9 Ocak 2010, Cumartesi 15:04
atatürk ilkeleri kısa özet yazınızı beğenerek inceledim.
pelin yılmaz - 16 Aralık 2009, Çarşamba 19:20
atatürk ilkelerinin özeti bile ilkeleri en yeterli düzeyde anlatmış. atatürk hakkında ve tüm ilkelerin anlamları ile ilgili yapılan en kapsamlı atatürk sitesini türkiyeye tavsiye ederim.
feyza - 15 Aralık 2009, Salı 01:10
ataturk ilkelerinin özeti yazısını beğendim. sitenize gösterdiğiniz özenden dolayı site yönetimini tebrik ederim.
kadir gözalan - 11 Aralık 2009, Cuma 19:03
anlaşılır bir nitelikte atatürk ilkelerinin özeti olmuş
vedat - 11 Aralık 2009, Cuma 18:52
atatürk ilkeleri ve anlamları anlaşıldığı takdirde tüm milletlere örnek bir yol niteliği taşıyacaktır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası