Atatürk’ün Serbest Fırka’nın kurulmasını teşvik edişi

Serbest Fırka’nın (Parti) kuruluşu

Serbest Fırka çalışmaları Yalova’da yapılıyordu. Atatürk bir motor gezintisinde Serbest Fırka’nın kuruluşunu şöyle anlattı:

“Serbest Fırka’nın reisliğini Fethi’ye (Fethi Okyar) teklif ettim.

- Korkarım! dedi.

Sordum:

- Neden korkarsın?

- Senden korkarım!

- Niçin benden korkarsın?

Fethi benden niçin korktuğunu anlattı:

- Sen memlekette büyük bir inkılap yapmış, muvaffak olmuşsun. Halk Fırkası’nı kurup başına geçmişsin. Ben senin karşına muhalif olarak nasıl çıkarım? Bundan dolayı korkarım.

Kendisine teminat verdim:

- Muvaffak olacaksın, dedim. Ben sana yardım edeceğim. Tahsin Uzer’i, hemşiremi, Nuri Conker’i sana yardımcı vereceğim. Daha kimleri istiyorsan al. Bu işi kabul et. Serbest Fırka’nın başına geç!

Bunun üzerine Fethi reisliği kabul etti.”

Bunları bizzat Atatürk’ün ağzından duydum. İsmail Hakkı Tekçe

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün serbest fırka anısı, serbest fırkanın kurulması ile ilgili anı, atatürk ün serbest fırkayı kurma çalışması, serbest fırka ile ilgili anılar,
Eklenme: 12.12.2009
Okunma: 13077

Yorumlar

oktay - 11 Mart 2012, Pazar 12:06
Atatürkün anıları sayfası için çok teşekkür ederiz. Büyük önderimiz Atatürk gerçektende büyük bir siyaset adamıymış. Kendisinin söylediği her sözde mutlaka bir anlam var.
burçak - 19 Aralık 2009, Cumartesi 22:51
en güzel atatürkün anıları bu sitede sanırım

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası