Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ile ilgili yazı

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı sonrası yenik sayılmış, Sevr Antlaşması hükümlerini hemen uygulamaya koyan düşman kuvvetleri, topraklarımızın bölünmesi çalışmalarına hız vermişti. Osmanlı Devleti’nin merkezi olan İstanbul ile Urfa, Antep, Adana, Maraş ve Antalya illerimiz işgal edildi. Bütün bu işgal hareketlerini fırsat bilen Yunalılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdi.

Bütün bunlar olup biterken Mustafa Kemal, millet ile el ele verip ülkeyi kurtarabilmek için ilk olarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. 12 Haziran 1919’da Amasya’ya geldi. 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayınladı. Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasından sonra, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da ise Sivas Kongresi’ni topladı.

Yapılan bu kongrelerde alınan kararlarda, milli iradeye dayalı hükümet kurulması ilk hedef olarak belirlendi. Tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verebilecek temsilcilerin seçilmesi istendi. Seçilen bu temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekiyordu. Ankaralılar, Mustafa Kemal’i ve halk temsilcilerini Ankara’ya davet ettiler. Ankara ilinin yurdun tam ortasında olması, tüm cephelere de eşit uzaklıkta olması sebebiyle Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Bu sebepler göz önünde bulundurularak, Mustafa Kemal ve temsil heyeti üyeleri 27 Aralık 1919’da sat:14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldiler.

Ankara ve yakın çevresinde bulunan yerlerden gelen halk, Mustafa Kemal ve temsil heyeti üyelerini büyük bir coşku içinde karşıladı. Davullar çalındı, halaylar çekildi, seğmenler gösteriler yaptı. Sevinç gösterileri içerisinde karşılanan Mustafa Kemal, gördüğü manzara karşısında oldukça duygulanmış ve tüm karşılayanlara teşekkür ederek, yurdun içinde bulunduğu durumu ve bu durumdan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yapmıştır.

Vali vekili Yahya Galip Bey ve Müdafai Hukuk Cemiyeti Başkanı Rıfat Efendi (Ankara Müftüsü) bu güzel karşılama töreni için geceli gündüzlü çalışmışlar ve bütün seğmenlerinde bu karşılama törenine katılmalarını sağlamışlardı.

Vali odasında içilen çaylardan sonra heyetin kalacağı yer olan, Ziraat Mektebi’nde karargah olarak belirlenen binaya geçilerek buraya yerleşildi. Bugün Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde korunan “Atatürk Odası” Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi’nin Milli Mücadele’yi yönettiği yer olarak 6 ay süreyle kullanıldı. Bir odası çalışma mekanı olarak düzenlenirken, diğer odası da telgraf amaçlı olarak ayrıldı. Ahşap çalışma masası, yeşil kadife perdeleri, halısı ve birde sobası bulunan bu mütevazi odada, Türkiye Cumhuriyetinin geleceğine yönelik, tarihin en önemli günleri yaşanmıştır.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. TBMM’nin kuruluşu ve düzenli ordunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Bu sebeple Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi ve böylece başkentlik görevini de üstlenmiş oldu.

Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık günü, her yıl Ankara’da sevinç içerisinde kutlanır. O günü temsilen çeşitli gösteriler yapılır, seğmenler oyunlar oynar, Atatürk koşusu düzenlenir. Okularda törenler yapılarak bu mutlu ve anlamlı gün sevgi ve coşku içerisinde adeta yeniden yaşanır. B.Soylu ataturkdevrimleri.com

Etiketler: atatürk ankaraya gelişi, atatürkün ankaraya gelişi, atatürkün ankaraya geliş tarihi,
Eklenme: 22.12.2009
Okunma: 22143

Yorumlar

Şevket Boyabatlı - 28 Aralık 2015, Pazartesi 22:41
Atatürkün Ankaraya gelişi konusunu en güzel işleyen yazılardan biridir bu yazı. Güzel Başkentimize 27 Aralık 1919 günü gelen Atatürk ve yanındaki arkadaşlarına ve onları sevinçle karşılayan değerli vatansever Ankaralılara şükranlarımı sunuyorum.
Şule - 5 Aralık 2013, Perşembe 21:00
atatürkün ankaraya gelişi ile ilgili yazılar yazan sizler 27 Aralık 1919 gününün anlam ve önemini en güzel şekilde ifade ediyorsunuz. 27 Aralık 1919 tarihinin ülkemiz ve milletimiz adına ne anlama geldiğini yada bir başka deyişle ne anlam taşıdığını son derece başarılı bir biçimde izah etmişsiniz.
Göksel - 26 Kasım 2013, Salı 13:39
Atatürkün Ankaraya gelişi ile ilgili bilgi dolu bir sayfa hazırlanmış. Bu bilgiler Ankara ve Atatürk ile ilgili bilgi arayan herkese lazım olacak bilgilerdir.
ali rıza metinel - 29 Aralık 2011, Perşembe 10:54
atatürkün ankaraya gelişi ile ilgili hazırladığınız yazı metni açıklayıcı ve anlaşılır olmakla birlikte tarihimize ışık tutan bir bilgi kaynağı adeta
Serdem - 3 Aralık 2011, Cumartesi 13:34
Atatürkün Ankaraya gelişi ve Ankarada sevgi dolu gösterilerle karşılanışı bütün Anadoluya umut olmuş, Türk milleti Kurtuluş Savaşının artık kazanılacağına kesin bir şekilde inanmıştır. İşte bu yüzden Atatürkün Ankaraya gelişi çok önemli, tarihi değeri yüksek bir olaydır.
metin - 25 Aralık 2009, Cuma 19:46
atatürkün ankaraya geliş tarihi 27 aralık 1919 dur. atatürk ankaraya gelişi ile ilgili bir çok makale ve yazılar içerisinde en iyisi bu yazı olmuş.
başak - 22 Aralık 2009, Salı 12:25
büyük önderimiz atatürkün ankaraya gelişi için düzenlenen etkinlikler ve çalışmalar için verilen çabaları takdirle karşılıyorum. atatürkün ankara iline gelişleri bizlere birer gurur vesilesi olmuştur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası