Laiklik ilkesi

Laiklik, gerçek manada, din işleri ile devlet işlerinin ayrı tutulmasıdır. Herkes istediği gibi ibadetini yapabilir ancak hiç bir kimse başka bir kimseye dini konular üzerinde baskı yapamaz. Böyle bir tutum içinde bulunamaz. Burada gözetilen asıl amaç, tamamen din özgürlüğüdür. Laiklik ilkesinin asıl amacı, asla dinsizlik olayını ön plana çıkarmak değil, insanların dinini istediği gibi ve doğru bir şekilde yaşayabilmesidir.

Din tamamen insanla Allah arasında olan bir konudur. Bu yüzden herkes istediği gibi dinini yaşayabilme özgürlüğüne laiklik ilkesi ile kavuşmuş, olmaktadır.

Atatürk din konusunu çağdaş bir anlayış içerisinde değerlendirmiştir. Bu konuda da bir çok yenilikler gerçekleştirmiştir.  Medreselerin kaldırılması ve öğretimin birleştirilmesi laiklik adına atılan ilk adımlardır. Daha sonra ki zamanlarda, 1928 yılında yapılan bir değişiklikle “Türkiye devletinin dini islam dinidir” ibaresi kaldırılmış ve 1937 yılında da laiklik ilkesi açık bir şekilde anayasaya konmuştur.

İnsanların dinini daha rahat ve doğru bilgilerle yaşayabilmesi için din alimlerinin yetiştirilmesi sağlamıştır. İslam dininde ki “Dinde zorlama yoktur” inancı laiklik ilkesinde en güzel şekilde yansıtılmaktadır.

Laiklik, devletin din ve vicdan hürriyetini tanıması demektir. Koymuş olduğu yasalarla, din ve vicdan hürriyetinin yaşanmasında yardımcı olması demektir. Laiklik asla dinsizlik demek değildir, sadece devletin resmi dininin olmaması demektir. Çünkü din sadece insanın kendi şahsı ile Allah arasında olan bir şeydir.

Atatürk, “Bizim dinimiz en makul en tabii dindir ve ancak bundan dolayı en son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, ilme, fenne ve mantığa uyması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uymaktadır” demek suretiyle laiklik anlayışı konusunda insanların kafasında oluşabilecek tüm sorulara en güzel cevabı vermiş olmaktadır. B.Soylu-ataturkdevrimleri.com

Atatürk ilkeleri: milliyetçilik ilkesi, halkçılık ilkesi, devletçilik ilkesi, laiklik ilkesi, cumhuriyetçilik ilkesi, inkılapçılık ilkesi

Etiketler: laiklik ilkesi, atatürk ilkeleri laiklik ilkesi, laiklik ilkesinin açıklaması, atatürkün laiklik ilkesi,
Eklenme: 15.11.2008
Okunma: 126254

Yorumlar

ziya - 23 Aralık 2012, Pazar 11:37
Dine saygılı bir anlayış olduğu düşüncesindeyim. Laiklik ilkesi de diğer beş ilke ile bir araya gelerek bir bütünlük sağlamaktadır. Her ilkenin kendine has özellikleri mevcuttur. Ancak tüm ilkeler birbirini tamamlayan özelliklere sahiptir.
ali - 10 Ekim 2012, Çarşamba 23:34
atatürkün laiklik ilkesini anlatıp anlamamızı sağladınız
ismet sadri - 3 Eylül 2011, Cumartesi 19:04
inkılapçılık ilkesi devrimleri yani bundan sonra yapılması gereken yenilikleri de ifade ediyor
burak - 14 Nisan 2011, Perşembe 06:56
kadınlara seçme ve seçilme hakkı medeni kanunda verilmiştir
aybüke - 3 Ocak 2011, Pazartesi 16:09
İnsan bu sitede aradığı şeyleri kolaylıkla bulabiliyor.çok yararlı bir site.bu sitede emeği geçen herkesi çok tebrik ediyorum...
Site Yönetimi - 12 Aralık 2010, Pazar 21:40
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi hem laiklik ilkesi hemde cumhuriyetçilik ilkesi ile alakalıdır. Çünkü laiklik ilkesinde, devletin, hukukun, kültürün ve eğitimin laikleştirilmesi işlemleri vardır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi de hukukun laikleştirilmesi işlemleri arasında yapılmış önemli bir yenilik olmakla birlikte, cumhuriyet rejiminde herkesin kadın-erkek ayırımı yapılmadan yönetime katılımının sağlanması hedeflendiğinden cumhuriyetçilik ilkesi ile de alakalıdır.
zuhal - 12 Aralık 2010, Pazar 17:08
kadınlara seçme ve seçilme hakkı hangi ilke dogrultusunda yapılmıştır acaba?
serkan kılınç - 18 Ekim 2010, Pazartesi 07:53
böyle bir site çok gerekliydi. birçok şeyi içinde toplayan bu şekilde bir atatürk sitesi pek yok.emeğinize sağlık
fehriye - 25 Mart 2009, Çarşamba 12:02
Atatürkün en çok sevdiğim yanı yaptığı tüm işlerde dünyaya örnek olmasıdır. kadın hakları ve kadına verilen değeri, insanca yaşama ve çalışma hakkı olduğunu anlatan laiklik ilkesi tüm dünyaya örnek bir ilkedir.
fahri altaylı - 19 Mart 2009, Perşembe 12:42
yaşasın atatürk ilkeleri
barış - 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:55
Bizim dinimiz en mâkul ve en tabiî bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uyması lâzımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.
komando - 9 Aralık 2008, Salı 19:50
atatürk laiklik ilkesi ile Türkiye cumhuriyeti devletine en büyük iyiliği yapmıştır ataürk iyiki vardı
ugur - 22 Kasım 2008, Cumartesi 22:19
bu sıteye emegı gecenlerı gercekten kutluyrmm özellıkle laiklik ılkesıne yorum yapmak ıstedım..cunku ıcınden gectıgımız bu donemde laiklige daha cok baglı kalmamız gerekıyor..laikliğe sıkı sıkı sarılmamız gerekıyor...

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası