Kars Antlaşması

Kars Antlaşması (13 Ekim 1921)

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra, Sovyetler Birliği’ne bağlı Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ile TBMM Hükümeti arasında 13 Ekim 1921’de Kars Antlaşması imzalandı.

Kars Antlaşması, Moskova Antlaşması’nın hükümlerine dayanıyordu. Ancak, Doğu sınırlarımız ile ilgili bazı konular Moskova Antlaşması’nda giderilememişti.

Kars Antlaşması’nın maddeleri:

-Taraflar birbirine zorla anlaşma benimsetmeyecek.

-Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan kapitülasyonların kaldırıldığını kabul edecek.

-Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan Türkiye’nin tanımadığı bir anlaşmayı tanımayacak.

-İstanbul’un güvenliği sağlandığı takdirde, Boğazlar ticarete açılacak.

-Nahçivan bölgesine özerklik verilecek.

-TBMM Batum’un Gürcistan’a geçtiğini kabul edecek.

-Taraflar arasında ticaret, gümrük, sağlık ve güvenlik konularında ortak tedbir alınacak, demiryolu ve telgraf hatları yapılacak.

-Antlaşmaya taraf olan devletler, kendi topraklarında oturan karşı taraf yurttaşlarına iyi davranacak.

Kars Antlaşması’nın sonuçları:

Sovyet Rusya’nın idaresindeki bu üç cumhuriyetle TBMM Hükümeti arasında hiçbir problem kalmadı. Doğu sınırımız kesin olarak çizildi.

Etiketler: kars antlaşması, kars anlaşması ve maddeleri, kars antlaşmasının maddeleri ve sonuçları, kars antlaşması tarihi,
Eklenme: 17.01.2010
Okunma: 23223

Yorumlar

Mithat Tahtalı İnş.Müh. - 7 Mayıs 2012, Pazartesi 19:42
Bu anlaşmanın aslı İstanbuldaki Osmanlı Arşivinde yoktur.Ankarada Devlet Arşivi veya TBMM Arşivinde bakmak lazım.
zeki altun - 19 Ocak 2010, Salı 23:52
kars antlaşmasının önemi hakkında ayrıca bilgi vermenizi rica ediyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası