İnkılapçılık ilkesi

İnkılapçılık, en kısa anlamı ile yenilik demektir. Atatürk inkılapçılığı, eski ve faydası olmayan bir çok kurumların yıkılarak yerlerine çağın gereklerini yerine getirebilecek kurumların konulması anlamını taşır. Atatürk inkılapçılığı, faydalı olana yönelmeyi istemektir. Eski, geçerliliğini yitirmiş, faydasından çok zararı olacak işleri bir düzene sokmak demektir.

Atatürk her zaman yenilikçi bir insandı, onun istediği ülkenin sürekli ilerlemesi ve kalkınmasıydı. İşte bu yüzden Atatürk, her zaman yenilikçi bir yol izlenmesini isterdi.

Yeniliklere ayak uyduramayanların, her zaman geri planda kalan gelişmemiş ülkeler olduğunu hepimiz görmekteyiz. Ülkemizin ve milletimizin her zaman faydalı olan yeniliklere açık olması gerekir ki diğer dünya devletleriyle her zaman yarışabilsin.

Yeniliklere ayak uyduramayan milletlerin hayatında bir gün mutlaka çöküşler yaşanacaktır. Bu çöküşleri yaşamama adına, Atatürk inkılaplarına mutlaka sahip çıkmalıyız. O’nun bu inkılapçılık anlayışını her zaman yaşatmalı ve hep ileriye gidebilmenin yeni yollarını aramalıyız. Sadece yapılan inkılapları korumakla kalmayıp aklın, ilmin ve ileri teknolojinin yol göstericiliğinde hareket ederek, yeni atılımlarla çağdaşlaşmaya yönelmek gerektiğini hiç bir zaman unutmamalıyız.

Atatürk: “Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşü ile medeni bir toplum haline ulaştırmaktır. İnkılaplarımızın ana ilkesi budur”  diyerek izlememiz gereken yolu en güzel şekilde tarif etmiştir. İnkılapçılık ilkesi çağdaş yaşamı yakalamanın anahtarıdır. B.Soylu-ataturkdevrimleri.com

Atatürk ilkeleri: milliyetçilik ilkesi, halkçılık ilkesi, devletçilik ilkesi, laiklik ilkesi, cumhuriyetçilik ilkesi, inkılapçılık ilkesi

Etiketler: inkılapçılık ilkesi, atatürk ilkeleri inkılapçılık, inkılapçılık ilkesi açıklaması, inkilapçılık ilkesinin anlamı,
Eklenme: 15.11.2008
Okunma: 148181

Yorumlar

mustafa inci - 21 Mayıs 2017, Pazar 13:28
atatürk ilkeleri içerisinde inkılapçılık ilkesi tüm ilkeleri içerisinde anlattığı için çok önemlidir. inkılapçılık ilkesi ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine getirmiştir.diğer anlamı ile inkılapçılık yenilik demektir.
Ufuk Sarı - 23 Haziran 2015, Salı 04:45
Hakikaten inkılapçılık ilkesi nedir ve inkılapçılık ilkesinin geniş tarifini bu yazı makalesinden öğrenebiliriz. Atatürk ilkelerinden olan bu ilke tamamıyla yeniliği ifade ediyor. Bizler de bu ilkeyi artık daha net anlıyoruz.
Samet - 26 Haziran 2013, Çarşamba 16:29
Atatürkün inkılapçılık ilkesi yeniliğin gereken yerlerde yapılmasını öngörür. İnkılapçılık ilkesi yenilik çağdaşlaşma ve ilerlemenin önünü açan önemli bir ilkedir.
Hasan Okan - 23 Aralık 2012, Pazar 11:33
İnkılapçılık ilkesi de diğer Atatürk ilkeleri gibi olmazsa olmaz ilkelerdendir ve yeniliklerin devam edilmesi gerektiğini savunur.
efe - 30 Nisan 2012, Pazartesi 10:05
inkılapçılık ilkesi yapılan bütün yenilikleri kapsadığı için çok önemlidir
sevilay - 11 Kasım 2011, Cuma 15:44
atatürk inkılapları atatürkü anlamaktır
deniz - 5 Ekim 2011, Çarşamba 20:57
atatürkün inkılapları yenilik demektir.
nuray - 3 Eylül 2011, Cumartesi 19:10
atatürk ilkelerini iyi bilenleri ve uygulayanları kutluyorum
muammer - 11 Nisan 2011, Pazartesi 15:38
atatürk:"yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi,türküye cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görüşü ile medeni bir toplum haline ulaştırmaktır.inkılaplarımızın ana ilkesi budur"demiştir.
duygu - 2 Nisan 2011, Cumartesi 14:14
atatürk inkılapları türk toplumunu çağdaş bir hale getirmiştir
kadriye yağmur - 21 Mart 2011, Pazartesi 18:01
atatürk ü en güzel bu site yazmş türkiye nin cagdaş bir toplum oldugunu unutmayalım lutfen
efe - 5 Ocak 2011, Çarşamba 10:00
atatürkün ilkeleri ve açıklamalı yazısı en güzel şekilde burada ifade edilmiş
nursevil - 28 Ekim 2010, Perşembe 17:55
bence bana ençok laiklik ilkesi anlamlı geliyor çünkü laiklik ilkesi akılcılık ve bilimselliktir
sena yıkılmaz - 24 Ekim 2010, Pazar 13:12
bence atatürkün inkılapları ülkemizin daha iyi bir ülke olduğunu açıklamıştır.
ramazan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
inkilapçilık bir yenilik hareketi demektir ve bu yararımızadır
buse - 14 Nisan 2010, Çarşamba 17:30
inkılapçılık ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmıştır
ahmet - 21 Mart 2010, Pazar 19:17
atatürk inkilapları türk toplumu için çok önemlidir.
emirhan - 24 Aralık 2009, Perşembe 18:11
Atatürk kendini düşünmeyen halkını düşünen ve halkı için herşeyi yapmış bir liderdir.
Ömer - 3 Kasım 2009, Salı 08:29
atatürkün inkılapçılık ilkesi ile anlatılmak istenen şey, her zaman türk milletinin yeniliklere açık bir devlet olma özelliğini kaybetmemesi gerektiğidir.
maarif - 25 Mart 2009, Çarşamba 12:05
inkılapçılık bir yenilik hareketi demektir. inkılapçılık ilkesindeki asıl mana durmadan yenilikler üretmek ve atatürk inkılapçılığını güzel bir şekilde tüm yaşantımızda uygulamaktır. yaşasın atatürk ilke ve inkılapları.
mustafa yılmaz - 20 Aralık 2008, Cumartesi 11:58
atatürk inkilapları türk toplumunu çağdaş bir hale getirmiştir

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası