Tekke Zaviye ve Türbelerin kapatılması

Tekke, Zaviye ve Türbelerin kapatılması (30 Kasım 1925)

Osmanlı toplum ve eğitim hayatında önemli bir yere sahip olan tekke ve zaviyeler zamanla yozlaşmış çağ dışı kurumlar haline gelmişti. Toplumda ayrılık unsuru oluşturan  bu kurumların laik Türkiye Cumhuriyeti ile bağdaşma olanağı yoktu.

Bu nedenle, 30 Kasım 1925’te çıkarılan bir kanunla tekke, zaviye ve türbeler kapatıldı. Şeyh, derviş, mürid, dede gibi unvanlarda yasaklandı. Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler ve müridler memleketi olamaz. En doğru tarikat medeniyet tarikatıdır.” demiştir.

Etiketler: tekke ve zaviyelerin kapatılması, türbelerin kapatılması, tekkelerin ve türbelerin kapatılması,
Eklenme: 28.01.2010
Okunma: 18415

Yorumlar

Muharrem Uçak - 9 Şubat 2014, Pazar 15:30
Tekke Zaviye ve Türbelerin kapatılması ile ilgili bilgi edindim. Tekke ve türbelerin kapatılması hakkında kısaca yazılan bu özet yazının faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu yazının özeti benim için yeterli bir yazı olmuştur.
gamze - 3 Aralık 2010, Cuma 15:52
tekke zaviye ve türbelerin kapatılması hangi ilkeyle ilgilidir diye çok düşünmüştüm ama sanırım sonunda buldum; Laiklik İlkesi

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası