Türk Dil Kurumu’nun Kurulması

Türk Dil Kurumu’nun Kurulması (12 Temmuz 1932)

Osmanlı döneminde Türk dili Arapça ve Farsça’nın etkisinde kalmıştı. Türk Dil Kurumu kurulurken;

-Türk dilini yabancı dillerin etkisinden kurtarmak,

-Türk dilinin kökenini araştırmak,

-Türkçe’yi zenginleştirmek ve bilim dili haline getirmek amaçlanmıştır.

Türk Dil Kurumu, halk dilindeki sözcükleri toplayarak derlemeler meydana getirdi. Bir Türkçe sözlük hazırladı. Bu çalışmalar sonucu, konuşma dili ile yazı ve bilim dili arasında önceden var olan ayrılığın kaldırılması konusunda önemli gelişmeler sağlandı.

Etiketler: türk dil kurumu, türk dil kurumunun kurulması, türk dil kurumunun kuruluş tarihi ve amaçları,
Eklenme: 28.01.2010
Okunma: 15634

Yorumlar

Fuat Uğurlu - 31 Ocak 2014, Cuma 15:27
Türk Dil kurumunun kurulmasının amacı Türk dilini zenginleştirmek ve Türk dilini bağımsız bir dil haline getirmektir. Kısaca Türk dil kurumu özet şekilde anlaşılır bir şekilde yazılmış.
ilker ünlütürk - 25 Ağustos 2012, Cumartesi 10:35
Türk Dil Kurumunun kurulması çalışmaları hakkında bilgi edindim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası