İzmir İktisat Kongresi

İzmir İktisat Kongresi (17 Şubat 1923)

Mustafa Kemal siyasi zaferlerin ancak iktisadi başarılarla desteklenirse ayakta kalabileceğini biliyordu. Ekonomik kalkınma için ortak amaçlar belirlemek ve bu amaçları gerçekleştirecek yöntemleri araştırmak amacıyla, İzmir’de bir İktisat Kongresi’nin toplanması kararlaştırıldı.

İzmir İktisat Kongresi’nde Alınan Kararlar:

-Hammaddeleri yurt içinde bulunan sanayi dalları kurulmalıdır.

-Küçük işletmelerden hızla büyük işletmelere ve fabrikalara geçilmelidir.

-Sanayi özendirilmeli ve milli bankalar kurulmalıdır.

-Özel sektöre kredi sağlanmalıdır.

-Özel teşebbüs tarafından gerçekleştirilemeyen girişimler devletçe ele alınmalıdır.

Kongrede alınan en önemli karar, ekonomik bağımsızlığı sağlamak olmuştur (Misak-ı İktisadi). İzmir İktisat Kongresi ile Türk tarihinde ilk kez planlı ekonomiye geçiş sağlanmıştır.

Etiketler: izmir iktisat kongresi, misakı iktisadi, milli and, izmir iktisat kongresi hakkında bilgi, izmir iktisat kongresi ile ilgili yazı,
Eklenme: 28.01.2010
Okunma: 20117

Yorumlar

Aylin Sert - 31 Ocak 2014, Cuma 13:44
Mustafa Kemal Atatürk İzmir İktisat kongresini açmakla ekonomik bağımsızlığı sağlamıştır. İzmir iktisat kongresinin açılmasıyla sanayi dalları ve büyük fabrikalar kurulmuş insanlar sanayi alanına özendirilerek daha çok çalışıp kazanarak ekonomiyi planlı bir hale getirmiştir.
Behiye - 2 Mart 2012, Cuma 22:53
izmir iktisat kongresi özet yazı olmasına rağmen akıcı ve anlaşılır bir dil kullanılarak hazırlanmış

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası