Sağlık Alanında Yapılan Yenilikler

Sağlık ve tıp alanında yapılan yenilikler

23 Nisan 1920’de yeni Türk Devleti kurulunca, sağlık hizmetleri devlet hizmeti olarak ele alındı ve Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kuruldu. Böylece sağlık ve sosyal yardım işleri devlet bünyesinde toplanmış oldu.

1923 yılında sağlık hizmetleri ülke genelinde yaygınlaştırılırken, ilk yıllarda koruyucu hekimliğe önem verildi. 1924’te alınan bir kararla Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da örnek hastaneler yaptırıldı. Bu hastanelere bulunduğu ilin adı ile birlikte Numune Hastanesi adları verildi. 1930 yılında çıkarılan Umumî Hıfzısıhha Kanunu’nda koruyucu sağlık hizmetleri yönünde önemli düzenlemeler yapıldı. Ülkenin her yerinde yeni hastaneler ve dispanserler açıldı.

1933’te açılan İstanbul Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültesinin eğitim programlarının geliştirilmesine önem verildi. Kolera, veba, tifo, çiçek, kızamık, menenjit, verem ve sıtma gibi birçok bulaşıcı hastalıklara karşı sistemli bir mücadele başlatılarak bu hastalıkların sağlık kuruluşlarına bildirilmeleri zorunluluğu getirildi. Bu hastalıkların tedavisinin parasız yapılabilmesi için kararlar ve tedbirler alındı. Ankara’da açılan Hıfzısıhha Enstitüsü’nde üretilen aşılar bütün yurda dağıtıldı. Sınırlarda sağlık kontrolleri artırılarak bulaşıcı hastalıkların ülkeye girmemesi için tedbirler alındı.

Bataklıklar kurutuldu. Kızılay teşkilatı devletin desteği ve halkın bağışlarıyla güçlendirildi. Bu sayede Kızılay, daha çok kişiye yardım etme olanağını elde etti. Böylece sağlık hizmetlerini üstlenen devlet, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren sağlık alanında birçok başarı elde etti.

Etiketler: sağlık alanında yapılan inkılaplar, sağlık ve tıp devrimi, sağlık alanındaki yenilik hareketi, yenilikler
Eklenme: 28.01.2010
Okunma: 36324

Yorumlar

Pelin Doruk - 28 Ocak 2014, Salı 20:54
Sağlık alanında yapılmış olan yeniliklerle Türk halkının ihtiyaç duyduğu bütün sağlık gereksinimleri karşılanmış ve sağlıklı nesiller yetiştirilmiştir.
Mekan - 26 Şubat 2012, Pazar 18:44
sağlıkta yapılan devrimler toplum sağlığını düzeltmeyi hedeflemiştir
ayşe - 22 Şubat 2011, Salı 18:42
atatürke yaptığı tüm devrimler için teşekkür ederiz
semih - 1 Mart 2010, Pazartesi 01:58
sağlık alanında yapılan inkılaplar sayesinde ülkemiz büyük bir reform gerçekleştirmiştir.
Hakan Yılmaz - 6 Şubat 2010, Cumartesi 00:35
Atatürk, bir çok termal kaplıca tesisleri açarak halkın hizmetine sunmuştur. Atatürkün açtığı termal kaplıcalar, halen turistik tesis olma özelliğini sürdürmektedir. Yalova kaplıcaları bunlardan birisidir.
Faruk Çavdar - 6 Şubat 2010, Cumartesi 00:31
Sağlık ve tıp alanında gerçekleştirilen devrimler sayesinde Türkiye bugün, bir çok dünya ülkelerinin gıpta ile baktığı hastaneler ve sağlık tesislerine kavuşmuştur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası