Sanayi Alanında Yapılan Yenilikler

Sanayi alanında yapılan yenilikler

Türkiye, çeşitli sanayilerin kurulabileceği ve gelişebileceği her türlü ham madde kaynaklarına sahip bulunuyordu. Bu nedenle Türkiye’de milli ve modern bir sanayi kurulmalıydı. Atatürk sanayileşmenin gerekliliğini şu sözlerle ifade ediyordu:

“Sanayileşmek, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. Çalışması ve yaşaması için ekonomik elemanları memleketimizde mevcut olan büyük-küçük her çeşit sanayii kuracağız ve işleteceğiz. En başta vatan müdafaası olmak üzere, mahsullerimizi kıymetlendirmek ve en kısa yoldan, en ileri ve refah seviyesi yüksek Türkiye idealine ulaşabilmek için, bu bir zarurettir.”

Cumhuriyetin ilk yıllarında sanayileşmeyi gerçekleştirebilmek için özel sektör yeterli sermayeye ve deneyime sahip değildi. 1924’te ulusal sermaye birikimini sağlamak amacıyla Türkiye İş Bankası kuruldu. 1929 yılına kadar kurulan banka sayısı 27’si yöresel olmak üzere 29’u buldu. Büyük sanayi tesislerinin kurulması işi devlet tarafından üstlenildi. Bununla beraber devlet, özel sektöre bırakılan sanayi alanında faaliyetleri de korumayı prensip olarak kabul etti.

Belirlenen kararlara göre düzenlenen sanayi programının başlıca konuları şöyleydi

1-Mevcut sanayi tesislerini korumak ve yenilerinin yapılmasını teşvik etmek.
2-Ülkenin ihtiyaç duyduğu büyük sanayi tesislerini devlet eliyle kurmak.
3-Sanayi için gerekli elemanları yetiştirmek amacıyla teknik öğretim okulları açmak.

Osmanlı Devleti zamanından cumhuriyet yönetimine kalan yıpranmış haldeki sanayi tesislerini kullanılır hale getirmek ve işletmek için 1925’te Türkiye Sanayi ve Maadin Bankası kuruldu. Türkiye Sanayi ve Maadin Bankası, özel sektöre kredi vermek, devlete ait olup da kendisine devredilecek fabrikaları işletmekle görevlendirildi. Daha sonra bu banka adını Sümerbank adını aldı. Sümerbank bünyesinde kurulan çimento fabrikaları ve demir çelik tesisleri zamanla bağımsız bir kuruluş haline geldi. 1925’te şeker fabrikaları için özel teşvik ve imtiyazlar getiren bir kanun kabul edildi. Alpulu ve Uşak şeker fabrikaları kuruldu.

28 Mayıs 1927’de Teşvik-i Sanayi Kanunu (Sanayiyi Özendirme Kanunu) çıkarıldı. 1929 Dünya ekonomik bunalımının Türkiye’yi de etkilemesi üzerine 1933’de planlı ekonomiye geçildi. Birinci Beş yıllık kalkınma planı (1933-1938) uygulandı. Yurdun çeşitli bölgelerinde fabrikalar açılarak kalkınmada bölgeler arası bir denge kurulmaya çalışıldı. 1935’te yer altı kaynaklarını işletmek ve elektrik santralleri kurmak amacıyla Etibank,maden aramak ve bulmak içinde Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA) kuruldu.

1938’de çıkartılan İkinci Beş yıllık Kalkınma Planı ise İkinci Dünya Savaşı’nın olağanüstü koşulları nedeniyle uygulamaya konulamadı.

Etiketler: sanayi alanında gerçekleştirilen inkılaplar, sanayi devrimi, sanayi alanında yapılan devrimler, yenilikler
Eklenme: 28.01.2010
Okunma: 38957

Yorumlar

Güzide Yenitaş - 13 Temmuz 2015, Pazartesi 14:02
Her toplum ekonomik anlamda büyümek gelişmek ister. Bunun için sanayi alanında sürekli atılımlar yapmak zorundadır. Ülkenin öz kaynaklarını en verimli biçimde kullanmak bu sayede ülke ekonomisine katkıda bulunmak oldukça değerli bir iştir. Günümüze değin halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılan tüm çalışmalar milletçe takdir edilmiş ve bundan sonrada takdir edilecektir. Toplumun ekonomik anlamda büyümesi o toplumun bireylerini ekonomik anlamda daha güçlü hale getirir.
Aslı Genç - 28 Ocak 2014, Salı 21:04
Atatürk sanayi alanında yaptığı yeniliklerle Türkiye ekonomisini en yüksek seviyeye getirmiştir. Yapmış olduğu bu yeniliklerle fabrikalar açılmış insanlara çalışma fırsatı doğmuştur.
Veli Darende - 30 Nisan 2012, Pazartesi 16:06
Atatürk devrimleri ülkemizi kalkındırmış ve nihayet başarıya ulaştırmıştır. Atatürk ve tüm arkadaşlarına şükran borçluyuz. Sanayi alanında yapılan devrimler ile vatanımız fabrikalarla donatılmış iş sahaları açılmıştır.
Ayaz - 21 Ocak 2012, Cumartesi 23:20
Sanayi alanında yapılmış olan devrimler Atatürk inkılapları içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Atatürk devrimleri cumhuriyet döneminden beri milletçe kabul görmüş günümüzde de yol haritamız olmaya devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu büyük lider ve eşsiz devlet adamı Atatürke şükran borçluyuz.
eda - 17 Temmuz 2011, Pazar 19:39
atatürkün devrimleri için söylenebilecek tek bir söz var oda iyiki bu devrimler hayata geçmiş yoksa türkiyemiz uzun yıllar kalkınmada güçlük çekerdi
deniz - 28 Mayıs 2011, Cumartesi 22:44
atatürk devrimleri ile ilgili süper ötesi bir site kurmuşsunuz
sadiye - 22 Şubat 2011, Salı 18:44
en büyük devrim atatürk devrimi
adem yücel - 6 Şubat 2010, Cumartesi 00:24
Sanayi alanında yapılan devrimler ile ülkemiz fabrikalarla dolu, iş istihdamı artan bir ülke konumuna gelmiştir. Atatürk, sanayi devrimini ülkenin gelişerek çağ atlaması ve iş ortamı oluşturmak için gerçekleştirmiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası