Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının hemen ardından Atatürk, ülkenin biran evvel çağdaş ülkeler seviyesine çıkması için çalışmalara başladı. Bu çalışmaların başarılı olması için ilke ve devrimleri hızlı bir şekilde hayata geçirmenin doğru olacağı kanaatindeydi.

Atatürk, eskiden kalma, gerici zihniyetin sebep olduğu bütün alışkanlıkların ortadan kaldırılması ve ilerlemeye mani olan hurafeciliğin kökten yok edilmesi gerektiğini çok iyi biliyordu. Büyük önder bu konu hakkında, “Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkûmdur.” diyerek, bilimsel olmayan her şeyin biran evvel terk edilmesi gerektiğini, bilimin ışığında ilerlemenin mecburiyetini en güzel şekilde ifade etmiştir.

Dünya ülkeleri bilimsel ve teknolojik çalışmalara büyük önem vererek, özellikle sanayi alanında büyük gelişmeler gösterirken, Türk milletinin de bu gelişmelerin gerisinde kalmaması hayati bir önem arz ediyordu. Atatürk, “İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.” sözleriyle Türk milletinin, bilimden hiçbir zaman ayrılmaması gerektiğini en sade bir biçimde açıklamıştır.

Görüldüğü üzere, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bilime ve teknolojiye büyük önem vermiş, hayatın her safhasında bilimden faydalanılması, Türk milleti olarak yeni bilimsel çalışmalara imza atılmasını istemiştir. Atatürk, gerçekleştirdiği bütün devrimleri, aklın kabul ettiği bilimsel çalışmalar neticesinde gerçekleştirmiş ve başarılı olmuştur. Sanayide, ekonomide, eğitimde, toplumsal ve siyasal alanda yaptığı yenilikler ile ülkemize çağ atlatmıştır.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya ülkeleri arasında güçlü ve saygın bir konuma getiren, teknolojik olarak bir çok gelişmelerin yaşanmasına önderlik eden, eşsiz bir liderdir.

Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir çok dünya ülkesinin örnek aldığı çağdaş ve modern bir ülke haline gelmiştir.

Etiketler: atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem hakkında yazı, atatürkün bilime verdiği önem
Eklenme: 06.03.2010
Okunma: 109141

Yorumlar

erkut - 26 Şubat 2012, Pazar 21:52
Atatürkün bilimsel ve teknolojik çalışmalara verdiği önem hepimize örnek olmalı
Sadullah - 26 Şubat 2012, Pazar 16:43
Bilim ve teknolojiye çok önem veren Atatürk, bilimsel olmayan hiç bir şeyin ülke gelişimine katkı sağlayamayacağını düşünüyordu.
yiğit - 19 Şubat 2012, Pazar 13:17
ATATÜRK sayesinde teknoloji gelişti
Ziya - 3 Aralık 2011, Cumartesi 10:13
Artık Atatürkün bilime verdiği önem nedir diye merak etmeme gerek kalmadı. Bu yazı son derece açıklayıcı ve yeterli bilgi içeriğine sahip.
melek - 24 Ekim 2011, Pazartesi 14:34
atatürk sayesinde buralara geldik o gerçektende ülkemizin kahramanıdır.
bahar - 4 Ekim 2011, Salı 15:15
bence atatürk bilime daha yatkın biriydi
deniz can - 14 Temmuz 2011, Perşembe 22:29
önderimiz atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem ile ilgili mükemmel bir yazı kaleme alınmış
toprak - 15 Mayıs 2011, Pazar 16:30
bence herkes okumalı
cahit - 10 Mayıs 2011, Salı 20:54
bencede herkes okumalı
tayfun - 3 Mayıs 2011, Salı 13:18
bence burda çok güzel yazmışlar herkes okuyup yazsın atatürkün bilime ilime ne kadar düşkün olduğunu anlatmışlar ve herkesin okumasını tavsiye ederim
rahime - 29 Mart 2011, Salı 22:34
bence atatürk burda bilimi ve teknolojiyi açık net bir şekilde belirtmiş bize düşen görev bilime ve teknolojiye ağırlık verip üzerinde çalışmak.......
eren - 28 Mart 2011, Pazartesi 15:14
atatürk bilimin fen oldugunu açıklamış
ali - 22 Mart 2011, Salı 14:20
bence çok güzel herkes okusun okumayan kalmasın
tuğba - 17 Mart 2011, Perşembe 17:47
atatürk bizi düşmanlardan kurtardı
azime - 14 Mart 2011, Pazartesi 15:43
bence cok güzel tebrikler
hakan - 8 Mart 2011, Salı 20:56
bence çok güzel herkezin okumasını tavsiye ederim.
anıl - 6 Mart 2011, Pazar 13:06
bence çok güzel bir iş başardınız tebrikler
yusuf - 2 Mart 2011, Çarşamba 19:34
bence çok güzel bir bilgi bütün herkesin okumasını rica ederim
zehra - 14 Ekim 2010, Perşembe 16:47
tebrikler.. çok güzel anlatmışsınız atatürk ün bilime verdiği önemi
Hatice AYDOĞAN - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Mustafa Kemal ATATÜRKÜN Bilim ve Teknolojiye verdiği önem sayesinde günümüz kolaylaşıyor.
can - 10 Nisan 2010, Cumartesi 12:24
atatürk ün bilim e verdiği önem ilke ve ülke için çok önemliydi onun için bu yenilikleri yaptı
mete - 13 Mart 2010, Cumartesi 17:19
atatürk çağdaş bir toplumun bilimi yol gösterici olarak kabul etmesinden geçtiğini güzel ifade etmiş ve güzel çalışmalarda bulunmuş
orhan - 12 Mart 2010, Cuma 17:24
ataturk un bilim ve teknolojiye verdigi onem hakkında bilgi edindim. bu bilgilerin hepside faydalı ve anlaşılır nitenikte.
asiye platin - 8 Mart 2010, Pazartesi 23:08
atatürk ün bilime ve fene verdiği önem hakkında güzel bir makale yazısı olmuş, kutlarım. atatürkün bilime verdiği önem, yaptığı devrimlerden ve yazdığı kitaplarından belli oluyor zaten.
oğuz - 8 Mart 2010, Pazartesi 19:44
atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem sayesinde türk halkı bilimsel çalışmalara ağırlık vermiş, teknolojik gelişmeleri sürekli takip etmiştir. atatürk bilim ve teknolojiden asla ayrılmamamızı tavsiye etmiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası