Çanakkale Savaşı ile ilgili yazı

Vatan için ölüme koştular…

Tarihinin en önemli savaşlarından birisini Çanakkale’de yaşayan Türk milleti, yüz binlerce şehit vermesine karşın, bir karış toprağını bile düşmana teslim etmemiştir. Vatan toprağının kutsiyetini bilen ve bu uğurda şehit olmak için ölüme kol kola giden askerlerimiz ile ne kadar övünsek azdır. Çünkü onlar, ölüme koşmaktan bir an bile tereddüt etmediler. Onlar çok özeldiler.

Şehit anaları…

Vatan için, evlatlarını düğüne yollar gibi ölüme yollayan Türk analarının Çanakkale Savaşı’ndaki büyük mücadelesi, dünyada hiçbir millette görülmeyen emsalsiz bir yüceliktir. Evladı ve eşi cephede savaşırken, kendisi cepheye mermi taşıyan eşsiz Türk analarının cesaret ve inanç kuvveti, dünyada hiçbir millette görülmemiştir. Evladını, “Ya şehit ol ya gazi” diyerek cepheye gönderen Türk anaları övgülerin en büyüğüne layıktır.

Türk askerindeki ruh kuvveti…

Türk askerinin Çanakkale’de göstermiş olduğu olağan üstü gayret, tüm dünyada büyük bir övgüye nail olmuştur. Çanakkale’yi düşmana geçilmez kılan Türk askerindeki manevi gücü Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle tarif etmiştir, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Etiketler: çanakkale savaşı ile ilgili yazılar, çanakkale savaşı hakkında yazı, çanakkale savaşıyla ilgili yazı makaleleri,
Eklenme: 18.03.2010
Okunma: 15431

Yorumlar

Buse Öztoprak - 18 Ocak 2014, Cumartesi 12:14
1915 Çanakkale savaşı ile ilgili kısa makale yazısında şehit anneleri ve Türk askerleri anlatılmış. Kompozisyon niteliğinde bir yazı yazılmış.
haşim - 15 Mart 2012, Perşembe 21:35
çanakkale ile ilgili yazılar çok güzel yazılmış
ayşenur dursun - 14 Mart 2012, Çarşamba 19:59
bence çanakkale ile ilgili herşey çok güzel
Hakkı - 14 Mart 2012, Çarşamba 16:40
Çanakkale Savaşı ile ilgili yazı makaleniz güzel olmuş. Zaten Çanakkale Savaşı dünyada bir eşi ve benzeri olmayan destansı bir zaferdir. Çanakkalede savaşmış olan bütün askerlerimize şükran borçluyuz.
ahmet - 19 Mart 2011, Cumartesi 15:11
gurur duydum
uğur - 15 Mart 2011, Salı 17:25
her önemli bilgi gibi çanakkale zaferi ile ilgili bilgi vermiş olmanız beni sevindirdi
ismet - 15 Mart 2011, Salı 17:22
çanakkale zaferi ile ilgili yazı sayfanızı beğenerek ve ilgiyle okudum
selime - 23 Şubat 2011, Çarşamba 14:47
çanakkale savaşıyla ilgili yazı makalesi harika olmuş
Hakan - 4 Kasım 2010, Perşembe 23:21
Çanakkale zaferi ile ilgili güzel bir yazı olmuş, Çanakkalede şehit olmuş insanlarımıza Allah tan rahmet diliyorum.
nedim albayrak - 19 Mart 2010, Cuma 22:48
çanakkale zaferi ile ilgili yazı şiir benim için dünyanın en özel şeyleridir. sitenizde bulunan çanakkale savaşı ile ilgili yazınızı ve atatürk şiirleri sayfanızdaki çanakkale ve mehmetçik şiirinizi çok beğendim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası