Atatürk’ün çocuğa verdiği önem ile ilgili anılar

Atatürk, bütün çocukları çok sever, her fırsatta onlarla konuşmaktan büyük mutluluk duyardı. Çocuklara her zaman sevgi ile yaklaşır, bir çok konuda sorular sorardı. Aldığı akıllıca cevaplar karşısında yüzünde gülücükler oluşurdu.

Atatürk, Türk çocuklarının bütün zorlukları aşabilecek kabiliyette olduklarına olan inancını hiçbir zaman yitirmemiştir.

Atatürk’ün çocuğa verdiği önemle ilgili anılar

Sığırtmaç Mustafa

Birgün, Atatürk, Yalova civarında gezintiye çıkmıştı. Yanında arkadaşları ve subaylar vardı. Yolu bir an için karıştırdı. Atatürk, subaylığın verdiği görüş kuvveti ile derhal yolu kestirdi. Arkadaşlarına dönerek: “Bu patikadan” dedi.

O sırada karşılarına bir sığırtmaç çıktı. Çocuğun karnı şiş, yüzü sapsarıydı. Atatürk’ün sorduğu suallere gayet akıllıca cevap veriyordu. Zeki gözleri parıldıyordu. İsmi Mustafa idi. Türk çocuğunun zekasını beğenen Atatürk, ona para vermek istedi. Almadı. Yol göstermek onun vazifesi idi. Para karşılığında iş yapılamazdı. Atatürk’ü bile tanımıyordu. Israr karşısında parayı almaya mecbur kaldı. Yalnız bir şartı vardı. Torbasındaki cevizlerden Atatürk’e verecekti. Atatürk o anda çocuğa sordu: “Okumak ister misin?”, Çocuk cevapladı; “Elbette”, Atatürk yanındakilere emir verdi. Çocuğu alarak Şişli’deki Çocuk Hastanesi’ne yatırdılar. Atatürk, onu hem yokluyor, hem de doktorlarla çocuğun sağlığı hakkında görüşüyordu.

Bir kaç sene sonra Sığırtmaç Mustafa, Kuleli Lisesi’ne girmisti. Derslerine çok çalışıyordu. Hiç sınıfta kalmadan subay çıktı ve şanlı Türk ordusuna katıldı.

Bor ne demek oğlum?

1938 yılının Ocak ayında, Atatürk’ün Osmaniye’yi ziyareti sırasında, onu tren istasyonunda karşılayanlardan biri ve o tarihte 14 yaşında olan Abdulvahap Sakar anlatıyor;

“Atatürk geliyor! dediler. Herkes yollara düştü. Ben de düştüm yola. O zamanlar ayakkabı falan yoktu. Babam bana Adana yemenisi almıştı. Postanenin oraya gelince baktım ki yol çamur. Çamurdan geçtim. İstasyona gelince yıkadım bir güzel ayakkabıyı. İstasyona gelip herkesle birlikte beklemeye başladım. Kadirli yolunun o taraftan acı bir düdük sesi geldi. Anladık ki tren geliyor. Atatürk beyaz bir trenle geldi. İstasyonda durdu tren. Atatürk inmedi trenden. Kollarını pencereye koydu. Halk doldu pencerenin önüne. Herkesle konuştu. Kim olduklarını, ne iş yaptıklarını sordu.

Adamın birine dedi ki: “Sen ne iş yaparsın?” Adam da: “Ben muallim beyim.” dedi. “Nerelisin?” dedi. Muallim “Bor’luyum” dedi. Atatürk: “Bor ne demek?” dedi. Adam da “Niğde’nin kazası” dedi. Arka taraftan bir çocuk parmak kaldırdı. Çocuğa sordu: “Bor ne demek oğlum?” dedi. Çocuk: “Paşam, ekilmeyen, sürülmeyen yere bor deriz.” dedi. “Aferin oğlum” dedi çocuğa. Sonra o çocuğu trene aldılar, okutmak için götürdüler.

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün çocuğa verdiği önem ile ilgili anı, atatürkün çocuklara verdiği önem ile ilgili anılar,
Eklenme: 25.03.2010
Okunma: 87538

Yorumlar

Sipahi - 24 Şubat 2012, Cuma 23:18
Atatürk çocuğa verdiği önem sayesinde güzel anılar yaşamış.
zekeriya - 21 Ocak 2012, Cumartesi 13:09
bence atatürkün bizlere verdigi önemi unutmamalıyız teşekkürler
zeynep sude - 10 Nisan 2011, Pazar 09:16
atatürkün bizleri ne kadar çok sevdiğini öğrendim , bizlere ne kadar çok önem verdiğini anladım bizler de onu her zaman çok seveceğiz çünkü o bizim ülkemizi kurtardı...
ebru - 31 Ocak 2011, Pazartesi 12:59
atatürk ün çok güzel anıları var çok hoşuma gitti bunu hazırlayanlara teşekkür ederim
melek - 22 Kasım 2010, Pazartesi 09:36
Atatürkle ilgili hazırladığınız anılar için teşekkür ederim. Bütün anılar çok güzel ve benim için çok değerli. Hepsini okuyorum.
mustafa - 18 Ekim 2010, Pazartesi 16:17
çok güzel oluyor bu atatürk ün anıları insan okudukça okuyor
gamze - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün anıları içerisinde yaşanılan her olayı büyük bir heyecanla okuyorum. atatürk her anısında mutlaka ders niteliğinde konuşuyor ve türk milletini yücelterek çalışkan olmaya davet ediyor.
burcu - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
bende atatürkün çocuklar ile ilgili anılarını çok seviyorum. çocuklar bizlerin geleceğidir. atatürkün tüm çocukları sevmesinin nedenlerinden biride sanırım ülkemizin geleceğini emanet etmiş olmasıdır.
sıla - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün çocukları sevdiği için 23 nisanı armağan ettiğini öğrendim ve onun ne kadar sevecen olduğunu öğrendim.
büşra eroğlu - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atamızın çocukları ne kadar çoksevdiğini öğrendim SENİ ÇOK SEVİYORUM ATAM...

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası