Atatürk’ün Çevreye Verdiği Önem

Atatürk’ün doğa sevgisi ve çevrecilik anlayışı önemli boyutlarda kendisini göstermiştir. Gazi Atatürk, tam bir doğa aşığı olduğu kadar çevreye verdiği önemle de kendisini tanıtmış ender rastlanan bir devlet adamıdır.

Büyük Önder Atatürk, tam bir düşünce ve sevgi adamıydı. Bir bozkır kasabası olan Ankara’yı modern bir şehir haline getiren Atatürk, günümüzde çok sözü edilen “şehircilik” ve “çevre” kavramlarına o yıllarda yapmış olduğu çalışmalar ve örnek davranışlarıyla ışık tutmuştur.

Her gittiği yerde ağaçlandırmaya büyük önem veren Atatürk’ün, Ankara’yı çağdaş bir kent olarak görme arzu ve özlemi, kentin olabildiğince yeşillendirilmesi çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu anlayış içerisinde Ankara’nın imar planında yapılan değişiklikler ve düzenlemeler, O’nun çevreye verdiği önemin ve çevrecilik anlayışının ne derece yüksek seviyede olduğunun birer ispatıdır. Bunlara örnek olarak; Atatürk Orman Çiftliği, Gençlik Parkı, Hipodrom ve Ankara caddelerinin ağaçlandırılması çalışmalarını verebiliriz.

Atatürk’ün doğa sevgisi ve çevrecilik anlayışını en güzel şekilde, “Yürüyen Köşk” örneğiyle daha iyi anlayabiliriz.

Atatürk bir gün Yalova’daki yazlık köşküne gider. Köşkün yanında bulunan ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bahçıvanı görür ve derhal müdahale ederek, ağacın dallarını neden kestiğini sorar. Bahçıvanın, ağacın dallarının uzayıp, köşkün duvarına dayandığını ve köşke zarar vereceğini ve bu yüzden kesmek istediğini söylemesi üzerine Atatürk, herkesi şaşırtan ve hayrete düşüren bir emir verir. Buna göre, ağacın dalları kesilmeyecek bina kaydırılacaktır. Görev, İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesine verilir. Köşkün temeline kadar toprak kazılarak, bina İstanbul’dan getirilen tramvay raylarının üzerine oturtulur ve raylar üzerinde kaydırılarak, çınar ağacından 4.80m. uzaklaştırılır. Kaydırılma işlemi 10 Ağustos 1930’da tamamlanır. 71 yıl önce gerçekleştirilen bu olay, Atatürk’ün çevreye verdiği önem ve doğa sevgisinin simgesi olarak tüm insanlığa güzel bir örnek teşkil eder.

Etiketler: atatürkün çevreye verdiği önem ile ilgili yazı, atatürkün çevrecilik anlayışı, atatürk ağaç sevgisi,
Eklenme: 29.04.2010
Okunma: 52305

Yorumlar

kuzey - 24 Şubat 2012, Cuma 16:15
atatürkün çevreye verdiği önemi belirten makaleniz bu konu üzerine yazılmış en iyi yazı
zübeyde - 12 Şubat 2011, Cumartesi 23:42
atatürkün çevreye verdiği önem sayesinde başkent ankara çınar ağaçları ile donatılmış
engin - 8 Ocak 2011, Cumartesi 18:06
atatürkün doğaya ve çevreye verdiği önem takdirle karşılanmış örnek teşkil etmiş bir durumdur
sevdanur - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürk ün çevreye verdiği önemle ilgili çok şey öğrendim.doğa sevgisi,çevreye verdiği önem
Gülendam Akarçay - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
büyük lider atatürkün çevreye verdiği önem bütün çevreciler tarafından takdir ve övgüyle karşılanmaktadır
tacettin - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün çevreye verdiği önem hakikatende tüm toplumlara örnek olacak niteliktedir. atatürkün çevrecilik adına yaptığı çalışmalara baktığımızda kendisinin bir doğa aşığı olduğunu görmekte ve onunla iftihar etmekteyiz.
çetin - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
yürüyen köşk olayından belli oluyor ki atatürkün çevreye verdiği önem önemli ölçülerde cereyan etmiş
onur altun - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
mustafa kemal atatürkün çevreye ve doğaya verdiği önem onun tabiata olan sevgisinden kaynaklanmaktadır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası