Atatürk’ün Kurtdereli pehlivana yazdığı mektup

Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet pehlivana yazdığı mektup:

12 Kasım 1931 Salı

Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a

Seni, cihanda büyük ün almış bir Türk pehlivanı tanıdım. Parlak muvaffakiyetlerinin sırrını, şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim: “Ben her güreşte arkamda Türk Milleti’nin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürüm.”

Bu dediğini, en az, yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü, Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla, senden ve sözlerinden ne kadar memnun olduğumu anlarsın.

Çoluk çocuğun için sana ufak bir armağan gönderiyorum. O, bu mektubumla beraberdir.

Pehlivan, ömrünün tam sağlıkla uzun sürmesini dilerim.

Gazi M. Kemal

Gazi’nin, Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a gösterdiği bu iltifatı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23 Kasım 1931 tarih ve 94/2821 sayılı genelge ile Milli Eğitim ve Okul Müdürlüklerine duyuruldu. (1)

(1) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Arşivi, 1931

Etiketler: atatürkün kurtdereli mehmet pehlivana yazdığı mektup, atatürkün kurtdereliye yazdığı mektup,
Eklenme: 14.06.2010
Okunma: 6161

Yorumlar

aysun - 27 Aralık 2011, Salı 12:04
atatürkün kurtdereli mehmet pehlivana yazdığı mektubu okumanın sevincini yaşadım
seyit - 27 Aralık 2011, Salı 11:52
Atatürkün Kurtdereli Mehmet pehlivana yazdığı mektup sayesinde Atatürkün Türk sporuna ve sporcusuna ne çok değer verdiğini anlıyoruz
pelin gürsoy - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
cihan güreşçisi kurtdereli pehlivanın başarısı yine pehlivanın mektupta geçen sözünde yatıyor. tüm türk sporcularının kurtdereli mehmet pehlivanın sözlerini başarının anahtarı olarak görmesi lazım gelmektedir. atatürkün pehlivanımıza yazdığı kısa ancak çok anlamlı mektubu benim çok ilgimi çekti.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası