Atatürk’ün askerlik mesleğinden istifa ettiğini bildiren telgrafı

(Mustafa Kemal’in 9 Temmuz 1919’da Erzurum Vilayeti Aliyesine (bugünkü adıyla Erzurum Valiliği’ne) gönderdiği, askerlik mesleğinden istifa ettiğine dair telgraf)

ERZURUM VİLAYETİ ALİYESİNE

(YÜCE ERZURUM VALİLİĞİNE)

9 Temmuz 1919 - Erzurum

Mübarek vatan ve milleti parçalanmak tehlikesinden kurtarmak, Yunan ve Ermeni isteklerine kurban etmemek için açılan milli savaşmalar uğrunda milletle beraber serbest surette çalışmağa askeri ve resmi sıfatım artık engel olmaya başladı. Bu gaye-i mukaddese (kutsal amaç) için milletle beraber sonsuza kadar çalışmağa mukaddesatım (kutsal şeylerim) adına söz vermiş olduğum cihetle, pek aşıkı bulunduğum yüce askerlik mesleğine bugün veda ve istifa ettim. Bundan sonra milli ve kutsal gayemiz için her türlü fedakarlıkla çalışmak üzere sine-i millette (milletin bağrında) bir ferd-i mücahit (savaşçı kişi) suretiyle bulunmakta olduğumu tamimen arz ve ilan eylerim.

M. KEMAL

Etiketler: atatürkün istifası, atatürkün istifa mektubu, atatürkün istifa telgrafı, atatürk ün telgrafları,
Eklenme: 21.07.2010
Okunma: 6695

Yorumlar

fırat - 3 Mayıs 2012, Perşembe 17:00
atatürkün telgrafları okumaya değer tarihi belgelerdir
merve gökçe - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Mustafa Kemal Atatürkün, Mevki-i Müstahkem Binasında kaldığı dönemde Gölbaşındaki Erzurum Postanesinden İstanbula gönderdiği telgraf ile askerlik mesleğinden istifa ederek, sine-i millete dönmüştür. Vatanın kurtuluşunu yine vatanın gerçek evlatlarının halledebileceğine olan inancı sayesinde, milleti ile birlikte savaşarak nihayet Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası