Harf Devrimi

Arap harflerinin yerine Türk harflerinin kullanılmasının sağlandığı harf devrimi “Türk Harfleri” adıyla 1353 sayılı kanunla, 1 Kasım 1928’de kabul edildi.

Atatürk, 1926 yılından beri yaptırdığı araştırmaların sonucunda artık kullanılmakta olan Arap Alfabesi’nin zorluğuna karşın Latin Alfabesi’nin Türkçe’ye daha uygun bir lisan olduğu kanaatine varmıştı.

İlk olarak İstanbul Sarayburnu Parkı’nda 9 Ağustos 1928 gecesi düzenlenen bir şenlik sırasında halka hitaben şu konuşmayı yapmıştır: “Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz”

Yeni Türk Alfabesi’nin kabul edilmesinde sonra yurdun dört bir yanında Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk’te bu çalışmalara “Millet Mektepleri Başöğretmeni” sıfatıyla bizzat katılmıştır.

Harf Devrimi’nin nedenleri

(Latin alfabesine geçilmesinin sebepleri)

Türkçe’yi daha okunur ve anlaşılır bir hale getirmek.

Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve ülke geneline yaymak.

Modern bir öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak.

Etiketler: harf devrimi, harf inkılabı, yazı devrimi, harf devriminin nedenleri,
Eklenme: 16.11.2008
Okunma: 68405

Yorumlar

Bilgin Dündar - 22 Haziran 2014, Pazar 23:33
Atatürk devrimlerinden harf devrim ile ilgili özet yazınızı okudum. Harf devrimi kısaca güzel anlatılmış. Türkiye harf devrimi ile büyük bir yenilik yapmıştır. Kısa ve özet olarak bu makaleyi okuyalım. Bilgi sahibi olalım.
cihangir - 19 Şubat 2012, Pazar 16:22
atatürkün önderliğinde yapılmış olan harf devriminin bizlere getirmiş olduğu kolaylıkları günlük yaşantımızda yaşıyoruz
Haldun - 18 Şubat 2012, Cumartesi 14:30
Atatürk harf devrimi yapmamış olsaydı bugün ülkemizde okuma yazma oranı çok fazla olmayabilirdi. Atatürk ileri bir toplum olabilmemiz için harf devrimi için büyük çaba sarf etmiş ve bizlere büyük bir iyilik yapmıştır.
enes ürkmez - 10 Nisan 2011, Pazar 17:02
atatürk iyiki harf inkılabını cıkarmıs egitim daha kolay oldu ne mutlu türküm diyene
Yakuphan Akay - 9 Ocak 2011, Pazar 20:04
atam senin devrimlerin olmasaydı biz şuan hayatta olmayacaktık
Eda - 12 Kasım 2010, Cuma 23:36
atama teşekkürler iyiki harf devrimi yapılmış...
mehmet - 19 Kasım 2009, Perşembe 16:37
atatürk olmasa şimdiye kadar biz harf okuyamamız olurduk hiçbir şeyi okuyamazdık şimdi okumazdık ve atatürk harfleri ve inkılapları yaptığı için çok mutluyuz
zeynep - 20 Mayıs 2009, Çarşamba 14:11
atatürke çok teşekküler o olmasaydı biz şuan doğru düzgün yazı yazamıyacaktık.İYİ Kİ VARSIN ATATÜRK
cansu - 1 Mayıs 2009, Cuma 21:49
harf devrimi yapılmasaydı biz bu okulları biraz zor okurduk, atatürk yaptığı her devrimde milletin huzur ve refahını düşünerek bizlerin hayatı daha çok sevmesini sağlamıştır.
kader - 13 Nisan 2009, Pazartesi 16:08
her zaman her yerde sevip sayacağım bizi bugünlerre ulaştıram atama canı gönülden teşekkür ederim.
songül - 4 Nisan 2009, Cumartesi 14:50
biz bu atatürk devrimleri sayesinde bu günlere geldik, yaşazın atatürk ilke ve inkılapları.
Yiğithan pekdoğan - 28 Kasım 2008, Cuma 21:01
Atatürk harf devrimiyle ileri görüşlü olduğunu birkez daha göstermiştir. Latin harflerini kullanarak hayatımız kolaylaşmaktadır.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
gamze - 17 Kasım 2008, Pazartesi 00:48
iyiki harf devrimi yapılmış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası