Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ne ve vatanına yapmış olduğu hizmetler tarih boyunca şükranla anılacaktır.

O’nun önderliğinde yapılmış olan Türk Kurtuluş Savaşı emsali görülmemiş bir destandır. Orta Asya’dan günümüze kadar hiç bir zaman esaret altında bulunmayan Türk Milleti, büyük önder Gazi Mustafa Kemal’in de dediği gibi sonsuza dek ilelebet ve payidar kalacaktır.

Atatürk, Türk Milleti adına yapmış olduğu büyük hizmetlerin yanında, tüm dünya ülkelerinde de düşüncelerinden dolayı takdir ile karşılanmış örnek bir kişiliktir. O yaşadığı dönem içerisinde Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, savaş sonrasında da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni muasır devletler düzeyine çıkarmak adına bir dizi inkılaplar (Devrimler) gerçekleştirmiştir. Bu yenilikleri hayatı boyunca uygulamış, milletimize de bu yenilikleri yeri geldiğinde her fırsatta uygulamalı olarak göstermiştir.

Atatürk, üstün bir askeri deha ve devlet adamıdır. Savaş yıllarındaki taktiksel harp anlayışı ile bir çok cephelerde savaşın lehimize dönmesini sağlamış, “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diyebilecek kadar cesur ve inançlı bir kişidir.

Hayatı boyunca, her zaman Türk Milleti’ni yüceltmiş ve Türk askerini dünyanın en iyi askeri olarak anlatmıştır. Nöbet tutan askerin kendisini tanımasına rağmen dur ihtarı çekerek parolayı sorması, onun askere vermiş olduğu özgüvenden kaynaklanmaktadır. O, esaret altından kurtulmayı başarmış olan Türk Milletine “Ben milletime her şeyi öğrettim ama uşaklığı bir türlü öğretemedim” diyerek, milletimizin her zaman tarih boyunca olduğu gibi, hiçbir şekilde esir olamayacağını, esarette yaşayamayacağını ifade etmiştir.

Atatürk, bir ülke içerisinde din özgürlüğünün en iyi verildiği ve yaşandığı bir ülkenin başkomutanıdır. Ülke içerisindeki tüm ibadet hanelere gerekli özgürlük tanınmış ve din ile devlet işleri karıştırılmamıştır. Yani, laiklik anlayışı benimsenmiştir. Dinimizin de karşı olduğu hurafe ve batıl inançlara tamamıyla karşı çıkılmış, din ile ilgili bir çok yenilikler getirilmiştir. Dinde zorlama değil, kolaylıklar sağlanmış, bilgili din adamlarının yetiştirilmesi sağlanarak halkımız, bilgisizlikten ve din ile alakası olmayan kulaktan dolma bilgi çöplüğünden çekilip alınmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; bilim, spor, sanat v.b her türlü, ülkenin gelişimine açık konularda gençliği teşvik ve destek olucu bir yaklaşım sergilemiştir. Kendisini değil vatanını ve milletini düşünen, Türk Milleti’nin yetiştirdiği en büyük vatan evladıdır. O’nun bizlere emanet ettiği ve tüm dünyanın gıpta ile baktığı Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve ileriye götürmenin yollarını aramak en büyük görevimiz olmalıdır. Birkan Soylu

Etiketler: büyük önder gazi mustafa kemal atatürk, mustafa kemal atatürk hakkında yazı,
Eklenme: 16.11.2008
Okunma: 4675

Yorumlar

nuray - 19 Şubat 2014, Çarşamba 15:12
Gazi Mustafa kemal atatürk vatanı ve milleti için elinden gelen her türlü fedakarlığı gerçekleştirmiş bir devlet adamıdır. Büyük önder mustafa kemal atatürk örnek alabileceğimiz bir kişidir.
Belkıs - 26 Kasım 2011, Cumartesi 16:49
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk milletine olduğu kadar bağımsızlık mücadelesi veren diğer ülkelerede önder olmuş eşsiz bir devlet adamıdır. Kendisini rahmetle anıyorum.
bekir - 20 Şubat 2009, Cuma 20:11
atatürk,ün yaptığı devrimler yıllarca ışığıyla bizi aydınlatacak .sayın yazarım sizin gibi aydın insanlar sayesinde bizim sırtımız hiç bir zaman yere gelmez.sizi canı yürekten kutlarım başarılarınızın devamını dilerim.
recep - 6 Şubat 2009, Cuma 22:10
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk milleti için ne gerekiyorsa layıkıyla yapmıştır, dünya böyle bir lidere sahip olduğumuz için bizi kıskanmaktadır. ATATÜRK ölmedi her zaman kalbimizin en güzel yerinde.
Burcu Sevcan - 31 Aralık 2008, Çarşamba 15:47
Ööcelikle Atatürk sevgisi ile donatılmış bu güzel site için sizlere teşekkür etmek isterim. Çağın en büyük dahisi olan Atatürkün izinden gitmeye söz verdiğimizi de ayrıca belirtmek isterim. Saygılarımla
mustafa - 20 Aralık 2008, Cumartesi 11:41
ataturk makaleniz çok güzel olmuş,ataturk olmasaydı halimiz ne olurdu? Atam sen rahat uyu bekçisiyiz cumhuriyetinin.
mkemal - 13 Aralık 2008, Cumartesi 16:34
mkemal atatürk ile ilgili makalenizi çok beğendim. Atatürk her açıdan sadece ve sadece türk milletinin geleceğini düşünmüş şerefli bir türk askeri, türk vatandaşı ve türkiye devletinin yetiştirdiği en büyük devlet adamıdır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası