Londra Antlaşması

Londra Antlaşması (30 Mayıs 1913)

Birinci Balkan Savaşı sonunda imzalanmıştır.

1912 yılı sonunda büyük devletlerin aracılığıyla Londra’da bir konferans düzenlendi. Bu konferansta Balkan devletleri, Edirne dahil bütün Rumeli’yi Osmanlılardan istedi. Kâmil Paşa Hükümetinin, Edirne’den vazgeçmeye karar verdiğini düşünen İttihat ve Terakki Partisi, düzenlediği Babıâli Baskını ile yönetimi ele geçirdi (1913). Mahmut Şevket Paşa başkanlığında kurulan yeni hükümet, Balkan devletlerinin isteklerini kabul etmeyerek savaşa devam etti. Ancak Edirne ve Yanya’nın düşmesi neticesinde Osmanlı Devleti barış istemek zorunda kaldı. 30 Mayıs 1913’te Londra Antlaşması imzalandı.

Bu antlaşmaya göre;

1- Osmanlı Devleti, Edirne’nin dahil olduğu Midye-Enez hattının batısındaki bütün topraklardan çekildi.

2- Midye-Enez hattı Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında sınır oldu.

3- Oniki Ada dışındaki Ege Adaları’nın geleceği ve Arnavutluk’un sınırlarının çizilmesi işi büyük devletlere bırakıldı.

4- Selanik, Güney Makedonya ve Girit Yunanistan’a bırakıldı.

5- Dedeağaç, Kavala ve Batı Trakya Bulgaristan’a bırakıldı.

6- Orta ve Kuzey Makedonya Sırbistan’a bırakıldı.

Etiketler: Londra Antlaşması, londra barış antlaşması, londra antlaşması ve maddeleri, londra antlaşmasının tarihi,
Eklenme: 07.08.2010
Okunma: 9108

Yorumlar

Eda Kaya - 4 Aralık 2013, Çarşamba 11:57
Okuduğum kadarıyla kısaca londra antlaşması ile ilgili özet bilgiler verilmiş. Kısa olmasına rağmen londra anlaşmasının maddeleri hakkında da yeterli bilgiler edinerek bu anlaşmanın özetini okumuş oldum. Sonuç olarak 1913 yılında Osmanlı Devleti ile Balkan Devletleri arasında imzalanmış olan Londra Antlaşması özet olarak ta gayet iyi yazılmış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası