İstanbul Florya Atatürk Deniz Köşkü

İstanbul-Florya Atatürk Deniz Köşkü

19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinen Florya, Atatürk’ün ilgisiyle önem kazanmış, giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür.

Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından mimar Seyfi Arkan’a sipariş edilen köşkün inşasına 1935 yılında başlanmıştır. Sahilden 70 metre ileride deniz tabanına çakılan sütunlar üzerine yapılmış olan köşk, karaya bir iskele yolu ile bağlanmıştır.

28 Haziran 1935 günü özel treniyle İstanbul’a gelen Atatürk, o gün Haydarpaşa’dan Dolmabahçe’ye oradan da Florya’ya geçerek İstanbul’un bu güzel plajında kendisi için yaptırılmakta olan Deniz Köşkü inşaatını gezmiş ve beğenmiştir. 1-7 Temmuz 1935 tarihleri arasında İstanbul’da 1 hafta kalan Atatürk, moda deniz yarışlarını takip etmiş ve Florya’da halkın arasında birkaç kez denize girmiştir. Kısa bir süre sonra tamamlanan Florya Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından Atatürk’e armağan edilmiştir.

14 Ağustos 1935’te kullanıma açılan köşkte, 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında 42 gün kalan Atatürk, aralarında İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson’un da bulunduğu önemli konukları burada ağırlamıştır. Atatürk ayrıca 13 Haziran 1937’de 6 gün, 28 Haziran-25 Temmuz 1937 tarihleri arasında da 28 gün daha Florya Deniz Köşkü’nde çalışarak dinlenmiş, burada denize girmiştir. Atatürk’ün en son 28 Mayıs 1938 günü kullandığı köşk, vefatından sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık konutu olarak kullanılmıştır.

16 Eylül 1988 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’nca TBMM’ne bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen bu yapılar topluluğu, restorasyonu tamamlandıktan sonra dönemi içinde modern bir anlayışla inşa edilmiş, köşkün tarzına uyacak dönem eşyası ile tefriş edilerek Atatürk Müzesi haline getirilmiştir. İçinde “Atatürk İstanbul’da” konulu bir fotoğraf sergisi bulunmaktadır. Atatürk köşkünün, karada yapılmış olan Yaverlik ve Genel Sekreterlik binalarının bir kısmı günümüze ulaşmamış, kalan yapılar ise onarılarak TBMM sosyal tesisleri haline getirilmiştir.

Bugün Milli Saraylar İdaresi’nin elinde Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılan Florya Deniz Köşkü’nün geniş bir salonu, kütüphanesi, dinlenme ve yatak odaları, banyosu bulunmaktadır. Florya’da ayrıca eski Ayastafonos Manastırı’na ait kalıntıların bulunduğu geniş alanda Atatürk’ün emriyle bir koruluk meydana getirilmiş, çamların süslediği bir koruluğa Atatürk Korusu adı verilmiştir.

Etiketler: florya atatürk köşkü, florya deniz köşkü, florya atatürk müzesi, istanbul florya atatürk köşkü,
Eklenme: 03.09.2010
Okunma: 4017

Yorumlar

vehbi - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
florya deniz köşkü harika bir yer ve ortamı çok şahane

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası