Dolmabahçe Sarayı İstanbul

İstanbul-Dolmabahçe Sarayı

Sarayın Tarihçesi ve Mimari Özellikleri

Osmanlı sultanlarının İstanbul’daki üçüncü büyük sarayı olan Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında tamamlanarak kullanılmaya başlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı, Batı ile ilişkilerin yoğunlaştığı 19. yüzyılda, Boğaz girişinde bir prestij yapısı olarak inşa edilmiştir.

Dış ve iç süslemeleri Barok, Rokoko, ve Ampir özellikleri gösterir. Planında Türk ve Batı anlayışı birlikte uygulanmış, sarayın ortaya çıkarılmasında hem Avrupalı hem de Osmanlı ustalarının emekleri olmuştur. Tüm yapı, bodrumla birlikte üç katlıdır. Beden duvarları taştan, iç duvarları tuğladan, döşemeleri ahşaptan yapılmıştır. Sarayı’nın en yüksek ve en görkemli parçası Harem ve Mabeyn bölümleri arasında yer alan Muayede Salonu’dur.

Dolmabahçe Sarayı; Saat Kulesi, Kapı Bahçeler, Selamlık, Harem Dairesi, Camlı Köşk, Saat Müzesi-Taş Hazine bölüm ve odalarından oluşmaktadır. Bu bölüm ve odalar içerisinde bulunan Selamlık bölümünde; Medhal Salon, Kristal Merdiven, Süfera Salonu, Elçi Kabul Odası, Zülvecheyn Salonu, Kütüphane, Hünkar Hamamı, 49 Numaralı Oda, Değerli Eşyalar Salonu ve Muayede Salonu bulunmaktadır. Harem Dairesi olarak adlandırılan bölümde ise; Harem Koridorları, Kırmızı Oda, Mavi Salon, Pembe Salon, 110 Nolu Yatak Odası, 122 Nolu Sarı Salon, 158 Nolu Oda yer almaktadır.

Saray Koleksiyonu

Sarayın dekorasyon zenginliği, ilk yıllarda yapılan düzenlemeler ve son yıllarda yapılan yenilemeler yanında, diğer saray ve kasırlardan getirilen eşyalar ile daha da artmıştır. Saray, gümüş ve metal eserler, seramik ve porselenler, cam ve kristal eserler, tablolar, mobilyalar ve dokuma eserler ile donatılmıştır.

Atatürk ve Dolmabahçe

Dolmabahçe Sarayı’nın Atatürk’ün yaşamında ayrı bir yeri ve önemi vardır. İstanbul’a her gelişinde Dolmabahçe Sarayı’nın kendisi için ayrılan Harem bölümündeki çalışma ve yatak odalarını kullanan Büyük Önder, dönemin önemli devlet adamlarını burada ağırlamış, dil ve tarih alanındaki çalışmalarını yine buradan yürütmüştür.

Atatürk’ün denize bakan cephede bulunan yatak odası, Dolmabahçe Sarayı’nın en önemli mekanlarından biridir. Büyük Önder’in son nefesini verdiği bu odada bulunan karyola üzerindeki Türk Bayrağı ipek atlas üzerine dival işi işlenip Olgunlaşma Enstitüsü tarafından armağan edilmiştir. Perdeleri iki farbelalı olup Hereke kumaşındandır. Duvarda Moskova Büyükelçiliği’mizin hediye ettiği “Dört Mevsim” adlı tablo ile birlikte, Alivazosky imzalı bir tablo asılıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 günü saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumduğu bu tarihi oda, bütün eşyaları ile birlikte bir müze halindedir.

Etiketler: dolmabahçe, dolmabahçe sarayı, atatürk ve dolmabahçe, dolma bahçe saray, atatürkün odası dolmabahçe,
Eklenme: 06.09.2010
Okunma: 10221

Yorumlar

ahmet şencan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Dolmabahçe Sarayı deniz kenarında son derece mükemmel bir saray, tüm padişahlar ve Atatürk bu sarayı kullanmışlar, İstanbulda olupta burayı gezmemek olmaz.
Gülcan Han - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Dolmabahçe Sarayı Türk Dil Kurumunun ilk toplığı yerdir. Atatürk ve Türk milleti için bu sarayın yeri ve önemi çok büyüktür. Bu saray ayrı bir değerdir. Atatürkümüzün hayata gözlerini kapadığı yer olması bakımında önemli bir durum arzetmektedir. Dolmabahçe Sarayı mimari ve tarihi açıdan korunması gereken büyük bir tarihi emanettir.
tarcan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkümüzün hayata gözlerini yumduğu yer olan dolmabahçe sarayını ve tüm eklentilerini bende gezme fırsatı buldum. atatürkü ve kurduğu türkiye cumhuriyetini çok seviyorum.
zafer - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
dolmabahçe sarayı müzesi hakkında bilgi edinmekle çok şey öğrendiğimi düşünüyorum
ahmet ünlü - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
dolmabahçe sarayı müzesi ile tarihte bir yolculuğa çıkıyorsunuz adeta
gonca - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürkün dolmabahçe sarayında bulunan odasını bende gördüm. Sade ve özenle hazırlanmış. Her Türk insanının görmesini isterim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası