Silifke Atatürk Evi

İçel-Silifke Atatürk Evi

Atatürk, Silifke’yi değişik zamanlarda dört defa ziyaret etmiştir. İlk ziyaretlerini 27 Ocak 1925 tarihinde gerçekleştiren Büyük Önder, o tarihlerde Silifke Belediye Reisi olan Hacı Hulusi Efendi’ye ait olan evde misafir edilmiştir.

Saray Mahallesi’nde bulunan bu ev iki katlı olup kâgir bir yapıdır. 329 m² lik bir yerleşim alanına sahiptir. Tarihsel ve mimari özellikleri açısından değerli bir yapı olmasından dolayı 1982 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce kamulaştırılmıştır. 1983 yılında başlanan onarım çalışmaları 1984 yılında tamamlanmıştır. 1985-1986 yıllarında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından teşhir ve tanzim çalışmaları gerçekleştirilen yapının alt katı ilçe halk kütüphanesi ve idare bölümü olarak düzenlenmiş, üst katı ise, Atatürk Evi olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Müze o dönemin ve yörenin özelliklerini yansıtacak şekilde düzenlenmiş, sergilemede Silifke Müzesi’nin etnografya seksiyonundan ve Silifke bölgesinden temin edilen etnografik malzemelerden yararlanılmıştır.

Silifke Atatürk Evi Müzesi’nde, Atatürk’ün misafir edildiği evin yatak odası ve yemek takımları, Atatürk’ün ev sahibi Sadık Taşucu’ya hediye etmiş olduğu üzerinde “Gazi M. Kemal” ibaresi taşıyan küçük bir tabanca ile kurmuş olduğu çiftlik ve kooperatifle ilgili belge ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Etiketler: silifke atatürk evi, atatürk evi silifke,
Eklenme: 07.09.2010
Okunma: 3306

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası