Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

1897’de dönemin Almanya Konsolosu Christman’ın Mersin’li Mavromati ailesinden bir bayanla evliliği nedeniyle konut olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. İlk zamanlar Krisman (Krizman Konağı) olarak bilinen yapı, daha sonraları Mavromati ailesinin konağı olarak tanınmıştır. 1270 m2lik bir alan üzerinde yer almaktadır.

Bina 1972 yılına kadar Tahinci ailesinin mülkiyetinde kalmış, l972 yılında ise Nebil Hayfavi tarafından satın alınmıştır. 1976 yılına kadar Toros Koleji olarak hizmet vermiştir. 1976’dan sonra boş tutulan bu tarihi yapının adı, aynı yıl belediye encümeninin aldığı bir kararla “Atatürk Evi” olmuştur.

1980 yılında yapının kamulaştırılması kararlaştırılarak restorasyon çalışmaları başlatılmış, 1982 yılından itibaren Kültür Bakanlığı`nın mülkiyetine geçmiş, 1992 yılına kadar süren restorasyon çalışmalarının ardından 12 Ekim 1992 tarihinde “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak resmi açılışı yapılmıştır.

Müzenin alt katı, fotoğraf ve belgelerin bulunduğu “Atatürk Müzesi" olarak hazırlanmıştır. Ayrıca bu bölümde Anıtkabir Müzesi`nden getirilen Atatürk’ün 22 adet kişisel eşyası da bulunmaktadır. Etnografik eserlerin sergilendiği üst katta ise, salon hariç toplam yedi oda bulunmaktadır. Salona açılan yedi odanın ikisi yatak odası, biri çalışma odası, dördü ise oturma odası olarak düzenlenmiştir. Zemin katta çeşitli kültürel etkinlikler için düzenlenmiş 50 kişilik bir konferans salonu yer almaktadır. Müzede bulunan eşyalardan bazıları Tarsuslu Mehmet ve Belkıs Akçora ailesi ile Taki Aleksinoğlu`nun bağışıdır. Atatürk’ün kahve içtiği fincan ise Erdal Akalın tarafından armağan edilmiştir.

Atatürk, Mersin’i sekiz kez ziyaret etmiş, bu ziyaretlerin ilkini 17 Mart 1923’te gerçekleştirmiştir. Büyük Önder Atatürk ve eşi Latife Hanım 20 Ocak-2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin’i ziyaret edişlerinde, bugün müze halinde olan bu yapıda on bir gün boyunca Mersinliler tarafından sevgi ve coşku ile ağırlanmışlardır.

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi, şehrin en işlek caddesi olan “Atatürk Caddesi” üzerinde bulunmaktadır.

Etiketler: mersin atatürk evi ve müzesi, atatürk evi mersin, içel atatürk evi ve müzesi, atatürkün evi mersin, mersin atatürk müzesi,
Eklenme: 13.09.2010
Okunma: 3868

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası