Havza Atatürk Evi ve Müzesi

Samsun-Havza Atatürk Evi ve Müzesi

Binanın ilk kez hangi tarihte ve kim tarafından yaptırılmış olduğu kesin olarak belli olmamasına rağmen, Osmanlı Tapu kayıtlarından anlaşıldığı kadarıyla binayı yaptıran değilse bile burasını otel haline getirerek işletmeye açan ilk kişi Havza eşrafından Hurdazlı İsa Efendi isimli bir şahıstır.

Başlangıçta Mesudiye Oteli olarak hizmet veren tarihi bina, Mustafa Kemal Paşa’nın karargahını Samsun’dan Havza’ya nakletmek istemesi üzerine zamanın kaymakamı Fahri Bey tarafından kendi ve maiyyetine tahsis ettirilmiştir.

Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasından sonra, Havza Belediyesi hizmet binası olarak kullanılmaya başlanan bina, 1984 yılında boşaltılmış, 1994 yılında tamir ve tadilatı yapılarak ziyarete açılmıştır. 2001 yılında binanın temel ve ahşap dikmelerindeki çökme ve çürümeler nedeniyle resterasyonu yaptırılmış, tefrişat ve düzenlemeleri gerçekleştirilmiştir.

Kaymakamlıkça yeniden düzenlenen bina, 25 Mayıs 2002 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Karargahı (Atatürk Evi) adıyla müze olarak hizmete açılmıştır.

Atatürk, “Milli Mücadelenin İlk Karargahı” unvanına sahip olan bu binada 25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında kalarak, çalışmalarını burada sürdürmüştür. Atatürk’ün kaldığı oda binanın ikinci katında olup, oda içerisinde Atatürk’ün çalışma masası, koltuğu, Atatürk büstü ve resmi, ilk Cumhurbaşkanlığı Forsu, 2 halı, yazı takımı ve bir saat sergilenmektedir. Odanın duvarında asılı olan panoda, Atatürk’ün Havzalılara hitabesi yer almaktadır.

Atatürk’ün Havza’da kaldığı bu bina, Kültür Bakanlığı’nca “Havza Atatürk Evi ve Müzesi” olarak özel müze statüsünde tescillenmiş önemli bir kültürel varlıktır.

Etiketler: havza atatürk evi, havza atatürk odası, havza atatürk evi ve müzesi, havza atatürk müzesi,
Eklenme: 15.09.2010
Okunma: 3625

Yorumlar

necla şaşmaz - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
samsun havza atatürk evi ve müzesi benim için çok değerli, çünkü atamız milli mücadele karargahını ilk kez burada kurmuş.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası