Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı

Damat Ferit Paşa Sadrazam olduktan sonra Atatürk’ü 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliğine atamış ve Türklerin Pontusçulara karşı yürüttüğü direniş hareketlerini kırmak amacıyla görevlendirmişti. İşgalci İngilizlerin talimatıyla verilen bu görevi Atatürk, vatanın ve milletin kurtuluşu için kullanacak ve asıl direniş hareketlerini örgütleyerek kurtuluş mücadelesini daha da organize bir şekilde yürütecekti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile Türk milletinin Milli Mücadelesi başlamış ve o tarihten sonra yapılan kongreler ile bu mücadele daha da kuvvetli bir hal almıştır.

19 Mayıs 1919 yılında, yanında rütbeli bazı arkadaşları ile beraber, “Bandırma Vapuru” ile gerçekleştirdiği yolculuğunun sonunda Samsun’a çıkan Atatürk, İngiliz denetiminde bulunan bu şehirde Milli Mücadele Hareketi’nin başlayabilmesi için yeterli ortamın bulunmadığını görünce 25 Mayıs 1919 tarihinde Havza’ya geçti.

Osmanlı Devleti’nin yenik bir şekilde Dünya Savaşı’ndan çıkmış olması ve ağır bir şekilde ateşkes antlaşması imzalamasına, milletin yorgun ve fakir bir halde bulunmasına, Padişah ve Damat Ferit Paşa Hükümetinin de aciz ve sadece kendilerinin kurtuluşunu arzu eder durumuna karşın Mustafa Kemal, sadece vatanın ve milletinin kurtuluş mücadelesi ile meşgul olmuştur.

Atatürk 22 Haziran 1919 yılında Amasya Genelgesi’ni yayınlamış, daha sonraki tarihlerde de Erzurum ve Sivas Kongrelerini gerçekleştirerek Türk milletinin kurtuluş mücadelesindeki azim ve kararlılığıyla büyük zafere ulaşmıştır. B.Soylu-ataturkdevrimleri.com

Etiketler: atatürkün samsuna gelişi, mustafa kemalin samsuna çıkışı, atatürk ve samsun, 19 mayıs 1919,
Eklenme: 16.11.2008
Okunma: 27918

Yorumlar

Caner Okuyucuoğlu - 2 Mayıs 2013, Perşembe 17:06
19 mayıs 1919 Atatürkün Samsuna çıkışı hakkında bilgi edindim. Atatürk Samsuna çıkarak milleti için önemli çalışmalarda bulunmuş eşsiz bir komutan ve devlet adamıdır.
ertunç - 18 Şubat 2012, Cumartesi 17:08
Atatürkün Samsuna çıkışı ile ilgili makale yazısı için çok sağolun.
osman - 18 Mayıs 2011, Çarşamba 17:13
Atatürkün samsuna çıkışıyla ilgili yazı metniniz oldukça güzel ve bilgi vericiydi.
Hasan Ali İlter - 11 Mayıs 2011, Çarşamba 22:12
Atatürk ün Samsuna çıkışı ve gelişen olaylar ile bu yolculuğun amacı hakkında güzel bir kaynak bilgi olmuş.
engin - 4 Mayıs 2011, Çarşamba 14:17
gazi atatürkün samsuna çıkışı ve bu tarihten sonraki gelişmeler türk milleti için hayati önem taşımış sonunda bağımsız türkiye cumhuriyeti devleti kurulmuştur
zübeyde - 6 Ocak 2011, Perşembe 20:36
atatürk ün yazısını okudum ve çok beğendim
Nisa - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Çok güzel anlatmışsınız Atatürk ün Samsun a çıkışını.
Asiye Tarhanlı - 10 Ağustos 2009, Pazartesi 11:37
atatürkün samsuna gelişi ile kurtuluş savaşı başlamış ve atatürk 19 mayıs 1919 tarihini doğum günü olarak kabul etmiştir.
makbula ve selma - 13 Mayıs 2009, Çarşamba 17:58
atatürk 19 mayıs yazılarınızı beğenerek okudum. tebrik eder başarılar dilerim sayın site sahipleri.
nilay - 25 Mart 2009, Çarşamba 12:51
Atatütürk samsuna çıkışı makus tarihimizi değiştirmiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası