Eskişehir Atatürk ve Kültür Müzesi

Arifiye Mahallesi’nde bulunan yapı, 1921 yılında inşa edilmiş ve Temyiz Mahkemesi olarak kullanılmıştır. İki katlı olup zemini taş, üstü katı yığma tuğladır.

1920-1938 yılları arasında 16 kez Eskişehir’e gelen Atatürk’ün anılarının yaşatılması amacıyla bina, 1970 yılında müze haline getirilmiştir.

Atatürk ve Kültür Müzesi’nde; Anıtkabir Müzesi’nden ve Etnoğrafya Müzesi’nden getirilen Atatürk’e ait şahsi ve hediyelik eşyalar, Atatürk’ün Eskişehir ziyaretleri ile ilgili fotoğraflar, Atatürk ile ilgili kitaplar ve Topkapı Sarayı Müzesi’nden ve yöreden derlenen etnoğrafik eserler bulunmaktadır.

Ayrıca müzede, yörede “beyaz altın” diye nitelenen lüle taşının yerinden çıkarılışından, işlenişi ve kullanımına kadar geçirdiği safhaları gösteren bir koleksiyon mevcuttur.

Etiketler: eskişehir atatürk ve kültür müzesi, eskişehir müzesi, atatürk müzesi eskişehir,
Eklenme: 16.09.2010
Okunma: 3055

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası