Erzurum Atatürk Müzesi

19. yüzyılın sonunda konak olarak yaptırılmış olan bina, Çaykara sokakta bulunmaktadır.

Bodrum kat üzerine zemin ve birinci kat ile çatı katından ibarettir. 1915-1916 yılları arasında kısa bir süreliğine Alman Konsolosluğu olarak kullanılan yapı, 12 Mart 1918 tarihinde Erzurum Valiliği’ne ikametgah olarak verilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmasından sonra kongre için gelmiş olduğu Erzurum’da Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile birlikte 9 Temmuz-29 Ağustos 1919 tarihleri arasında bu konakta kalmaları ve kongre çalışmalarını burada sürdürmeleri, konağa tarihsel bir önem kazandırmıştır.

Cumhuriyet’in ilanından sonra 13 Eylül 1924 günü Erzurum’a gelen Mustafa Kemal Paşa’ya, Belediye Başkanı Nazif Bey tarafından Erzurumlu bir kuyumcuya yaptırılan altın anahtar ve evin tapusu şehir adına armağan edilmiştir.

Konak, Atatürk’ün ölümü üzerine kızkardeşi Makbule Boysan Hanım’a intikal etmiş ve tapu kayıtlarından elde edilen bilgiye göre, onun da ölümünden sonra isteği üzerine 12.10.1944 tarihinde Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredilmiştir. Bu kurum tarafından 1980 yılına kadar kullanılan bina, 08.05.1984 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.

Bina, gerekli onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından 03.10.1984 tarihinde Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Müzede, Atatürk’ün ikinci kez Erzurum’a gelişlerinde toplu halde çekilen büyük boy bir fotoğrafı ve o yıllara ait koltuk ve sehpalar; Kazım Karabekir ve Kazım Yurdalan’a ait eşya, belge ve fotoğraflar; Erzurum Müdafai Hukuki Milliye Cemiyeti Başkanı ve Erzurum Kongresi üyesi Raif Dinç’e ait giysiler, silahlar, fotoğraflar ve belgeler ile Erzurum Kongresi üyelerinin fotoğrafları ve biyografileri sergilenmektedir.

Ayrıca müzede, Milli Mücadele yıllarının unutulmaz gazetesi Albayrak’ın ve Erzurum Kongresi bildirilerinin basıldığı matbaa makinası da teşhir edilmektedir.

Etiketler: erzurum atatürk müzesi, atatürk müzesi erzurum, atatürk evi erzurum, erzurum atatürk evi,
Eklenme: 19.09.2010
Okunma: 3462

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası