Diyarbakır Atatürk Köşkü

Çanakkale Savaşı sonrası 1916 yılı şubat ayı sonlarında 16.Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesi’nde görevlendirilen Atatürk, 14 Mart 1916 günü Kolordu Karargahı olan Diyarbakır’a gelmiştir.

Diyarbakır’da 27 Mart 1917 tarihine kadar Semanoğlu Köşkü’nde kalan Atatürk, 1917 yılı Mart ayında 2. Ordu Komutanı olarak tekrar Diyarbakır’a geldiğinde bu kez Mardin Kapısı dışındaki Pamuk Köşkü’nde kalmıştır.

Diyarbakır Belediyesi 5 Nisan 1926 günü aldığı bir kararla Atatürk’ü fahri hemşehrileri olarak seçmiş ve Diyarbakır’a ilk gelişlerinde kaldığı Semanoğlu Köşkü’nü kendisine hediye etmiştir. O günden beri köşk “Atatürk Köşkü” olarak anılmıştır.

Köşk, Diyarbakır evleri tipinde geniş eyvanlı siyah-beyaz kesme taşlardan yapılmıştır. Eyvanın duvarındaki mermer sebilden havuza dökülen sular, köşke serinlik vermektedir. Girişin sağındaki küçük kapı mutfağa, solundaki kapı da çay ocağına açılmaktadır. Üst katta çalışma ve yatak odaları vardır.

Diyarbakır surlarının 2,5 Km. güneyinde bulunan köşk, Büyük Önderin vefatından sonra, Diyarbakır Belediyesi korumasında onarılarak ziyarete açılmıştır.

Etiketler: diyarbakır atatürk evi, diyarbakır atatürk köşkü, atatürk köşkü diyarbakır,
Eklenme: 23.09.2010
Okunma: 3625

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası