Çanakkale Eceabat Bigalı Köyü Atatürk Evi

Çanakkale-Eceabat-Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi

Bugün müze olarak faaliyet gösteren Atatürk Evi, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünde bulunmaktadır. Ev, köy meydanına 100 metre mesafede bulunmaktadır.

Çanakkale iline 15 km, Eceabat ilçesine 7 km uzaklıkta olan Bigalı (Çamyayla) köyü, Çanakkale savaşlarında 19. Tümene bağlı 57’nci, 27 ve 72’nci alaylarla, cepheye ilk gidilen nokta konumunda olmuştur.

Mustafa Kemal, 25 Şubat 1915’te, Çanakkale Savaşlarına katılmak üzere Eceabat’a gelmiş, daha sonra 14-25 Nisan 1915’te yarbay rütbesi ile tümen komutanı olarak Bigalı köyüne gelerek, Muhtar Hacı Hüseyin Kanyılmaz’ın evini karargah olarak kullanmıştır. Bu evde kaldığı süre zarfında savaşta elde ettiği başarılar sonucu 1 Haziran 1915’te albaylığa yükseltilmiştir.

Mustafa Kemal’in Gelibolu’nun Anafartalar bölgesinde yer alan Bigalı köyünde kaldığı bu ev (Atatürk’ün Çamyayla Karargahı), 1973 yılında Kültür Bakanlığı’nca onarılarak ziyarete açılmıştır.

Bina, iki katlı olup küçük bir avluya sahiptir. Alt katta biri büyük, öteki küçük olmak üzere iki odası vardır. Üst katta salona açılan üç kapıdan ortadaki en büyük oda, Atatürk’ün çalışma odası, sağdaki yatak odasıdır. Diğer oda yaverine ayrılmıştır. Atatürk’ün bu evde kullandığı masa çalışma odasında sergilenmektedir. Odaların tavan ve döşemeleri tahtadır.

Atatürk resimleri ve dönemi yansıtan eşyalar ile yeniden düzenlenen Atatürk Evi, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Etiketler: çanakkale atatürk müzesi, çanakkale atatürk evi, çanakkale bigali atatürk karargahı, çamyayla müzesi
Eklenme: 03.10.2010
Okunma: 5452

Yorumlar

feyzullah - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürkün bizim köyümüzde karargah kurmuş olmasına çok seviniyorum. İlk defa bu bilgiyi edinmiş olan insanları köyümüze bekliyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası