Bursa Atatürk Müzesi

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Çekirge caddesi üzerinde bulunan tarihi binanın 19. yüzyıl sonlarında yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Çatı katı dahil 3 katlıdır. Dönemin en güzel mimari örneklerinden biridir.

Atatürk’ün Bursa’ya ikinci kez gelişlerinde (20-24 Ocak 1923) Bursa Belediyesi tarafından sahibinden satın alınarak kendisine armağan edilmiştir.

Atatürk, Bursa’ya her gelişinde kendisine armağan edilen bu köşkte kalmış, 1938’de köşkü Bursa Belediyesi’ne hibe etmiştir.

1938 yılından sonra Bursa Belediyesi tarafından Emekli Sandığı’na satılmış, Emekli Sandığı da 06.02.1968 tarihinde köşkün kullanımını Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devretmiştir.

Köşk, 29 Ekim 1973’te, Cumhuriyet’in 50. yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

Atatürk Müzesi’nin birinci katında; kabul salonu, yemek salonu ve dinlenme odası bulunmaktadır. İkinci katta ise; yatak odası, çalışma odası ve limonluk bölümü mevcuttur. Atatürk Müzesi’nde sergilenen eşyaların tamamına yakını Atatürk’ün kullanmış olduğu orijinal eşyalardır.

Etiketler: bursa atatürk evi müzesi, bursa atatürkün evi, atatürk evi bursa, bursada atatürk müzesi,
Eklenme: 03.10.2010
Okunma: 5489

Yorumlar

Hayriye Tok - 3 Şubat 2014, Pazartesi 22:57
Bursa Atatürk evi müzesi çok açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde yazılmış. Atatürk evi müzesi Bursada gezilebilecek tarihi en güzel yerdir.
metin akyol - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Bursa Atatürk müzesi hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Atatürk müzesi yeşil Bursamızın en güzel ve gezilmesi gereken yerlerinden biridir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası