Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi

Kuva-yi Milliye Müzesi’nin Tarihçesi…

1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Giridizade Mehmet Paşa’nın konağı olarak yaptırılmış olan bina, Milli Mücadele yıllarında önemli hizmetlerin verildiği bir mekan olmuştur. Tarihi yapı, Kuva-yi Milliye Müzesi oluncaya kadar Belediye Binası olarak kullanılmıştır.

15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgal edilmesinden bir gün sonra Balıkesirliler tarafından silahlı mücadele kararının alındığı ve Kuva-yi Milliye ateşinin parladığı bina uzun yıllar II. Kolordu Komutanlığı’na ve Ali Hikmet Paşa’ya karargâh vazifesi görmüştür. İzmir Şimal Cepheleri Heyeti’nin çalışma merkezi olmuştur.

Atatürk, Balıkesir’e ilk gelişlerinde (6 Şubat 1923) bu binada kalmıştır.

Köşkün Müze Haline Getirilmesi…

Kurtuluş Savaşı yıllarında karargah olarak kullanılmış olan eski belediye binasının müze olarak açılabilmesi için Belediye 1985 ve 1986 yılında iki meclis kararı çıkarmıştır. Daha sonra binanın süresiz kullanım hakkı Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiş ve bu konuda Balıkesir Valiliği ve Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalanmıştır.

1987 yılında Müze Müdürlüğü’nün kurulmasından sonra, restorasyon çalışmalarına hız verilmiş, eser toplama çalışmaları bitirildikten sonra, müze 6 Eylül 1996 tarihinde hizmete açılmıştır.

Müzede Sergilenen Eşyalar...

İki bölümden oluşan Kuva-yi Milliye Müzesi’nin 120 m²’lik zemin katında; Balıkesir’de Kuva-yi Milliye’nin kurulmasına öncülük etmiş 41 kişinin aldıkları yazılı kararlar, bu kahramanların zati eşyaları, fotoğrafları ile Atatürk’ün Balıkesir’e gelişlerinde çekilmiş fotoğrafları sergilenmektedir. 120 m²’lik ikinci katında ise, Balıkesir’de ortaya çıkan arkeolojik ve etnografik eserler bulunmaktadır.

Kuva-yi Milliye Müzesi
Adres: Anafartalar Cad. Balıkesir
Tel: (266) 243 31 81

Etiketler: balıkesir kuvayi milliye müzesi, atatürk müze, atatürk müzeleri, balıkesir atatürk müzesi,
Eklenme: 06.10.2010
Okunma: 4726

Yorumlar

Hale - 24 Nisan 2012, Salı 13:43
Balıkesir kuvayi milliye müzesi nerede derken adres ve telefon bilgilerini buradan buldum.
can gürcüoğlu - 7 Ekim 2010, Perşembe 11:14
Bir Balıkesirli olarak Atatürkün ilimize gelerek buradaki köşkte kalmasınından dolayı gurur duydum. Atatürkün kaldığı bu köşkün Kuvayi Milliye Köşkü olarak isimlendirilmeside çok yerinde olmuş.
zafer aydın - 6 Ekim 2010, Çarşamba 22:51
Balıkesir kuvayı milliye müzesini ben gezdim. harika bir müze. insan kendisini çok eskilerde buluyor. atatürk müzelerinin tamamını gezmek isterdim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası