Atatürk İlke ve İnkılapları

Atatürk ilke ve inkılaplarını bir bütün olarak düşündüğümüzde hem ilkelerin hem de inkılapların birbirini tamamladıkları açıkça görülmektedir. Atatürk yapmış olduğu yenilikler ve gösterdiği hedefler ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağdaş ve gelişime açık bir ülke konumuna getirmiştir. Atatürk ilkeleri sayesinde bir milletin sahip olması gereken özellikler bir bir sıralanmış, vatan ve millet sevgisi ön plana çıkarılmıştır. Atatürk inkılapları sayesinde de devletimiz dış ülkelerde büyük bir saygınlık kazanmış, milletimizin bu büyük atılımından övgüyle bahsedilmiştir.

Atatürk ilkelerini sıralayacak olursak;

Cumhuriyetçilik İlkesi: Cumhuriyetçilik, milli egemenliğin hakim kılındığı bir yönetim biçimidir.

Halkçılık İlkesi: Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede, siyasal açıdan kalkınmada, yönetimde, ulus ve devlet imkanlarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesi demektir.

Milliyetçilik İlkesi: Türk vatandaşlarının kendi varlığı ve mutluluğu için çalışması, başka ülke insanlarının da ülke bütünlüğüne ve birliğine saygı gösterilmesi anlamı ifade edilmektedir.

Laiklik İlkesi: Din olgusunun çağdaş bir düzeye getirilmesidir. Din ile ilgili işlerin belli bir düzen haline getirilerek, devletin din ve vicdan hürriyetini tanımasıdır. Kısaca din işleri ile devlet işlerinin ayrı tutulması demektir.

Devletçilik İlkesi: Bireylerin özel girişimlerini ve yapacakları faaliyetlerini esas almak kaydı ile gerektiğinde devletin milletimiz adına memleket ekonomisini kontrol altında bulundurması anlamı ifade edilmektedir.

İnkılapçılık (Devrimcilik) İlkesi: Aklın, bilimin ve çağın gerektirdiği yeniliklerin, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yapılmasıdır.

Atatürk inkılaplarının neler olduğuna gelince;

Bunları bazı ana başlıklar altında toplayabiliriz. Atatürk’ün yapmış olduğu  inkılaplar;

Sosyal alanda yapılan inkılaplar: Kılık kıyafette değişiklik, tekke ve zaviyelerin kapatılması, takvim, saat ve ölçülerde yapılan değişiklikler, sağlık alanında yapılan düzenlemeler, şapka kanunu, Türk kadınına tanınan haklar.

Siyasal alanda yapılan inkılaplar: Cumhuriyetin ilanı, saltanatın kaldırılması, halifeliğin kaldırılması, çok partili hayata geçiş denemeleri, 1924 anayasasının kabul edilmesi.

Eğitim alanında yapılan inkılaplar: Öğretimin birleştirilmesi, millet mekteplerinin açılması, harf devrimi, medreselerin kapatılması, güzel sanatlarda yapılan yenilikler, Türk Dil ve Tarih Kurumlarının kurulması, üniversite reformları.

Hukuk alanında yapılan inkılaplar: Teşkilatı esasiye kanunu, yeni anayasanın kabulü, medeni kanunun kabulü, Türk ceza kanunu, mecellenin kaldırılması, şeriyye mahkemelerinin kapatılması.

Ekonomik alanda yapılan inkılaplar: Aşar vergisinin kaldırılması, İzmir iktisat Kongresi, çiftçinin özendirilmesi ile ilgili çalışmalar, tarım kredi kooperatiflerinin kurulması, kabotaj kanunu, sanayi teşvik kanunu, 1. ve 2. kalkınma planlarının yapılması, ticaret ve sanayi odalarının kurulması, örnek teşkil edecek çiftliklerin kurulması.

Atatürk ilke ve inkılapları, ülkemizin gelişimi ve çağın yakalanması açısından oldukça önemli atılımlardır. Bu ilke ve inkılaplar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk Milleti’ne dünya devletleri arasında önemli bir prestij sağlamıştır ve tüm dünyaca takdirle karşılanmıştır. B.Soylu - ataturkdevrimleri.com

Etiketler: atatürk ilke ve inkılapları, ilke, inkılap, çağdaş, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık ilkesi, devletçilik, laiklik, devrimcilik, inkılapçılık
Eklenme: 16.11.2008
Okunma: 521247

Yorumlar

Pelin Kuyucaklı - 23 Ocak 2016, Cumartesi 11:19
Atatürk ilke ve inkılapları konusu Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı konusudur bana göre. Neden mi? Çünkü Atatürk ilkeleri günümüzde halen uygulanmakta ve inkılaplar yani yenilikler ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti atılımlarını devam ettirmektedir.
Bilal Demirciefe - 29 Ekim 2014, Çarşamba 02:03
Bütün Atatürk ilke ve inkılapları tek kelimeyle öylesine güzel anlatılmış ki daha fazla araştırmama gerek kalmadı. Açıklama kısımlarını okudum ve gayet iyi anladım. Ülkemiz için büyük önem taşıyan ilke ve inkılapları uygulamanın önemine ilişkin harika yorumlar yazılmış.
Ali Nergiz - 23 Eylül 2013, Pazartesi 01:08
Atatürk ilke ve inkılapları nelerdir bu ilkelerin açıklamaları nasıldır diye bir araştırma yaptım. En güzel açıklamaları burada buldum. Kısaca önemli bilgiler edindim. Kısa ve özet bir şekilde her bir ilkeyi tek tek anlaşılır bir dille açıklamışsınız.
mesut - 14 Haziran 2013, Cuma 15:59
atatürk ilke ve inkılapları özeti sayesinde bütün ilke ve inkilaplar hakkında bilgi edinmiş olduk. atatürkün ilke ve inkilaplari türkiyemizi güçlendirmiş türk milletinin yolunu aydınlatmıştır.
Adnan İLTEGÜN - 28 Ağustos 2012, Salı 13:44
Bu sayfada yazılı olan Atatürk ilke ve inkılapları özetleri sayesinde konuyu iyi bir şekilde anlamış oldum. Atatürk bizler için önemli işler yapmış büyük bir devlet adamıdır.
Atakan - 28 Ağustos 2012, Salı 13:40
Atatürk ilke ve inkılapları özet haliyle ve maddeler halinde açıklanarak ilkelerin kolay bir şekilde anlaşılması sağlanmış. Atatürk ilke ve inkılaplarının özeti bile ilkelerin ve inkılapların kolayca anlaşılmasını sağladığından başarılı bir yazı olarak görülmelidir.
NESRİN - 7 Mayıs 2012, Pazartesi 11:00
Gazi Mustafa Kemal Atatürkün yıllar evvel onca zorluğun,kıtlığın ve düşmanların karşısında TÜRK milletini ayağa kaldırması onun ne kadar bilgin,cesur,akıllı ve milletperver bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir.Tüm bu kişisel ve milli başarılarının yanısıra kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin devamlılığı için de herşeyi düşünmüş olması onun şahsiyetinin ve bilginliğinin değerini arttırmaktadır.Biz de Türklüğümüze yakışır bir vaziyette ilke ve inkılaplarımıza sahip çıkmalıyız.
serpil gündoğar - 24 Nisan 2012, Salı 13:15
atatürk ilke ve inkılapları kısaca ancak bu kadar net ve özet bir hali ile verilebilirdi
hakan - 20 Şubat 2012, Pazartesi 22:09
öbür yorumlardan sonra fazla birşey söyleyemicem herkesin ellerine ve ağzına sağlık hepimiz atatürkün değerini bir kez daha anladık. bu yüzden bunu anlamamızı sağladığı için bu ilke ve inkılapları yazan ve bize sunan arkadaşımıza veya arkadaşlarımıza cok teşekkür etmek istiyorum saygılarımla
kılıç yiğit - 18 Şubat 2012, Cumartesi 14:50
Yaşantımızın her anında yaşadığımız her olumlu gelişmelerde Atatürk ilke ve inkılaplarının izlerine rastlıyoruz. Atatürk ilke ve inkılapları sayesinde ileri bir toplum olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
zehra - 1 Aralık 2011, Perşembe 14:20
atatürk bizim baş öğretmenimiz onun bizlere gösterdiği yoldan gitmeliyiz
orhan - 24 Kasım 2011, Perşembe 14:56
atatürk her şeyin en doğrusunu yapmıştır rahat uyu atamız
aysun - 21 Kasım 2011, Pazartesi 18:41
atatürk ilke ve inkilapları çıkarmakla hem devletine hem milletine yardımda bulunmuş
furkan - 14 Kasım 2011, Pazartesi 18:48
bence atatürk bize en çağdaş hayatı veriyor
Eray - 13 Kasım 2011, Pazar 10:40
Atatürk üm kalbimizde yaşıyorsun sonsuza kadar da yaşayacaksın senin sayende bu modern ülkeye kavuştuk kalbimizde rahat uyu biz yeni nesiller bize emanet ettiğin ülkeye iyi bakıyoruz seni kalbimizle anıyoruz NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
ildeniz - 10 Kasım 2011, Perşembe 10:23
gerçekten çok güzel bu gün ne kadar üzgün olsakta o herzaman bizimle onu hiç kaybetmedik kaybetmiyecez kaybedemeyiz
eda - 3 Kasım 2011, Perşembe 17:34
atatürk bize bu bilgileri vermiştir
turan - 2 Kasım 2011, Çarşamba 19:16
atatürk olmasa biz bağımsız bir devlet olamazdık ve esir hayatında olurduk
beyza - 2 Kasım 2011, Çarşamba 14:39
gerçekten çok güzel bir site olmuş ellerinize sağlık atatürke olan sevgim dahada arttı teşekkür
emir - 2 Kasım 2011, Çarşamba 14:39
atatürk türkiyenin unutulmaz kahramanı
Elvan - 29 Ekim 2011, Cumartesi 11:35
Atatürk her zaman kalbimizdedir her zaman bizimledir.
esra - 25 Ekim 2011, Salı 18:47
atatürkün bir kez daha değerini anladım
raziye - 1 Eylül 2011, Perşembe 22:22
atatürk ilkeleri ve inkılapları kısa ve anlaşılır bir şekilde özet halinde verilerek yazının anlaşılır olması sağlanmış
esin - 5 Temmuz 2011, Salı 19:50
önder atatürk ilkeler ile türk milletinin ufkunun açılmasına neden olmuş eşsiz bir liderdir
kamil - 15 Mayıs 2011, Pazar 11:07
atam sen rahat uyu bu vatan bize emanet

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası