29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon

Bir devlet ve hükümet biçimi olan cumhuriyet, en genel anlamıyla ulusun egemenliği elinde tuttuğu ve bunu belli süreler içinde seçtiği temsilcileri aracılığı ile kullandığı yönetim biçimidir.

Cumhuriyet sisteminde egemenlik toplumun tümüne aittir. Bütün vatandaşlar devlet yönetimine eşit şekilde katılırlar. Devlet vatandaşların ortak iradelerinin bir sonucudur.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile yeni Türk Devleti kurulmuştu. Millet egemenliğine dayandığı ve demokratik bir yapıya sahip olduğu için, devletin isminin cumhuriyet olması gerekiyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Ocak 1921’de kabul ettiği Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda “egemenliğin ulusa ait olduğu” belirtilmişti.

Büyük Zafer’in kazanılmasından sonra 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılarak cumhuriyete giden yolda en önemli engel aşılmış oldu. Bütün bu gelişmeler yeni Türk Devleti’nin, rejiminin adının konmamış, başkanı seçilmemiş olduğu halde cumhuriyet olduğunu göstermekteydi. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek Anayasa’nın birinci maddesinin sonuna “Türkiye Devleti’nin yönetim şekli Cumhuriyettir” ibaresi eklenmiştir.

29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilan edilmesinde, ulusal egemenliğin gerçekleştirilmek istenmesi, saltanatın kaldırılmasından sonra ortaya çıkan devlet başkanlığı sorununun çözümlenmeye çalışılması, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla kurulmuş olan Yeni Türk Devleti’nin rejiminin belirlenmesi ve bu konudaki tartışmaların sona erdirilmek istenmesi, Yeni Türk Devleti’nin çağdaşlaştırılması ve Batılı devletlerde yaygın olan ulusal egemenliğin Türk milletine benimsetilmek istenmesi, 1923 sonbaharında hükümet bunalımının ortaya çıkması üzerine yeni hükümetin seçilememesi ve yürütme işlerindeki aksaklıkların giderilmek istenmesi gibi nedenler etkili olmuştur.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle, Yeni Türk Devleti’nin rejimi belirlenmiş ve bu konudaki tartışmalar sona ermiş, ulusal egemenliğin sağlanması yönünde en önemli adımlardan biri daha atılmıştır. Mustafa Kemal Paşa Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçilmiş, böylece devlet başkanlığı sorunu da kesin olarak çözüme kavuşmuştur.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edilişi tüm yurtta 101 pare top atışı yapılarak duyurulmuş, halk bu durumu sevinç gösterileri arasında coşku ile karşılamıştır. Resmi olarak bayram ilan edilmeden önce 1924 yılı 29 Ekim’inde yapılacak merasim devlet tarafından organize edilmiş ve buna ilişkin bir de kararname yayınlanmıştır. Bu ilk tören büyük bir özenle yapılmış, resmi tatil olması nedeniyle geniş bir katılım olmuştur. Cumhuriyet Bayramı’nın kabulü ise Meclis’in 19 Nisan 1341 (1925) tarihli oturumunda gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet’in onuncu yılı kutlamalarına çok büyük bir özen gösterilmiş, önceki yıllara nazaran halkın katılımının daha yüksek olacağı bir kutlama programı hazırlanmıştır. Daha sonraki yıllarda bu kutlamalar her yıl aralıksız devam etmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk’ün en özel bayramıdır. Her yıl 29 Ekim’de düzenlenen törenlerle Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin değeri her geçen gün daha iyi anlaşılmakta, genç nesil Atatürk’ün ilkeleri ışığında daima ilerlemeyi hedeflemektedir.Milli duyguların en üst seviyeye çıktığı Cumhuriyet Bayramı törenlerine her yaştan insanın katılımı gözlemlenmekte, okunan kahramanlık şiirlerinde ve gazilerin katıldığı geçit törenlerinde duygu dolu anlar yaşanmaktadır. Atatürk’ün kurduğu ve Türk milletine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyet’i O’nun deyimiyle “ilelebet payidar kalacaktır”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kompozisyonları

Haritası Olmayan Hazine

Kalıplaşmıştı belki aklımızda. Oturduğumuz sıralarda öğrettikleri gibi kazıdık belleğimize. Ama yanlıştı. Aslında ne farklıydı cumhuriyet. İlkokulda sabahları okuduğumuz andımızdı, İstiklal Marşıydı cumhuriyet. Özgürlüğümü hür benliğimle haykırdığım, ruhumun yaşam tarzıydı. Anamdı, babamdı, sevdiğimdi, okulumdu… Kısacası hayatımın bir parçasıydı.

Yaşamak ne güzel değil mi bu gül bahçesinde? Özgürce, istediğin gibi… Her şeyi canının çektiği gibi yapmak hoş. Fakat bir de durup arkaya bakmak lazım. Geldiğin yola, tam arkana. Farkında mısın oradaki sisli havanın, çekilen acının? Görüyor musun bir elinde sancağı bir elinde süngüsüyle seni, senin geleceğini koruyan dedeni? Şimdi önüne dön. Güller içinde bir yol. Arkanda ise, toz duman bir özgürlük kavgası izleri. İşte gördüğün dikenli yol seni bu gül bahçesine getiren,ayaklarını yere sağlam bastıran yoldur.

Şöyle bir otur. Otur ve düşün. Ne acılar, ne çileler çekilmiş şu uğurda. Biraz da özgür olabilmek için, düşündüklerimizi kısık sesle söylememek için ne savaşlar verilmiş Anadolu’nun dört bir yanında. Dedeni askere yollarken bir damla bile gözyaşı dökmeyen mert annesini düşün. Ve onu düşünerek bak önüne, sağlam bak, tam önüne. Kimsenin ne dediği seni ilgilendirmesin. Kulaklarını kapat bağnaz düşüncelere ve senin yolunda gördüğünün tut elinden. Ama sakın unutma arkada yaşanmışları. Geçmişini, tarihini… Bu yola oradan geldiğini.

Kolay kazanılmayan bir cumhuriyetin çocuklarıyız. Korumak istiyorsan cumhuriyetini hiç durma. Oturduğun sıradan başla işe, kullandığın tebeşirden, yürüdüğün yoldan, baktığın, gördüğün, duyduğun her şeyden. Bilmediklerini araştır ve duyur duyması gereken herkese. Çekebildiğin yere kadar yükseklere çek al bayrağı, tutabildiğin kadar yüksek tut İstiklal Marşı’nı okurken sesini. Cumhuriyeti böyle koruyabilirsin, boş boş cumhuriyetçiyim diye bağırarak değil.

Klasikleşmiş bir söz güzel tanımlar bunu: “Bize bu cumhuriyet dedelerimizden miras kalmadı. Biz onu torunlarımızdan ödünç aldık.” Gerçekten düşüncelerimiz böyle olmalı. Öyle bir korumalıyız ki; sanki en yakın arkadaşımızın emaneti gibi, dedelerimizin yıllar önce bu vatanı koruduğu gibi.

Yapabildiğinin en iyisini yap şimdi. Unutma haritası olmayan bir hazinedir cumhuriyet. Ve bu hazineyi bulan hayatı boyunca daima zengin olur, hür yaşar.

Zafer Zeybek

Etiketler: cumhuriyet bayramı kompozisyonu, 29 ekim kompozisyon, cumhuriyet bayramıyla ilgili kompozisyonlar,
Eklenme: 19.10.2010
Okunma: 63231

Yorumlar

zeki - 11 Ekim 2012, Perşembe 21:19
29 ekim cumhuriyet bayramı kompozisyon örnekleri arasında bulunan bu kompozisyonun çok güzel olduğunu okuyunca anladım
coşkun - 10 Ekim 2012, Çarşamba 20:48
29 ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili kompozisyon örneği olarak haritası olmayan hazine adlı kompozisyonu liste başı gösterebiliriz
emrullah - 7 Ekim 2012, Pazar 11:07
cumhuriyet bayramı kompozisyonu yazmak gerçekten de çok önemli bir olaydır. Çünkü cumhuriyeti ve Atatürkü çok güzel biçimde ister kısa ister uzun bir metin halinde anlatmak gerekir.
Şahin Güngör - 7 Ekim 2012, Pazar 11:03
29 ekimle ilgili kompozisyon örneği diye buna derim. Atatürkü ve cumhuriyeti en güzel anlatan cumhuriyet kompozisyonu olduğuna hiç şüphem yok.
adil - 6 Ekim 2012, Cumartesi 17:29
29 ekim ile ilgili kısa kompozisyonlar yazmanın insanlara faydalı olacağı düşüncesini taşıyorum
cahit - 6 Ekim 2012, Cumartesi 12:22
29 ekim cumhuriyet bayramı hakkında kompozisyon örnekleri ile bizde cumhuriyet konusu ile ilgili kompozisyon yazabiliyoruz
nuri - 6 Ekim 2012, Cumartesi 10:57
29 ekim ile ilgili kompozisyon örneği yazan kişiyi kutluyorum
pelin - 6 Ekim 2012, Cumartesi 10:55
29 ekim cumhuriyet bayramı kompozisyon çalışmalarını ilgiyle okuyorum
ismet - 6 Ekim 2012, Cumartesi 10:53
29 ekim kompozisyonları bizlerin cumhuriyet bayramını daha iyi anlamasını sağlıyor
zeliha hasan emral - 17 Ekim 2011, Pazartesi 23:44
sayfanızda 29 ekim ile ilgili kompozisyon olması cumhuriyeti ve Atatürkü seven bizleri çok sevindirdi.
nurten - 17 Ekim 2011, Pazartesi 23:39
bunlarda 29 ekim konulu kompozisyon olarak okunabilir
burçin - 17 Ekim 2011, Pazartesi 23:34
cumhuriyet konulu kompozisyonlar hakkında yazdığınız yazılar için bende size teşekkür eder başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim
akın - 17 Ekim 2011, Pazartesi 22:03
cumhuriyet bayramı ile ilgili yazılmış olan bütün kompozisyonlar harika
olcay - 16 Ekim 2011, Pazar 15:19
yukardaki yazının en son iki paragrafı bile kompozisyon için yeterli olabilir
irem üzülmez - 16 Ekim 2011, Pazar 15:17
cumhuriyet bayramı kompozisyon yazısı için teşekkür ederim
meral - 11 Eylül 2011, Pazar 14:02
tam istenilen kalite ve türkçe kurallarına uygun bir 29 ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili yazı olmuş
Erdoğan Gümüş - 7 Eylül 2011, Çarşamba 11:21
İşte bu kompozisyon 29 ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili kompozisyonlar arasında birinci olmalıdır çünkü çok süper bir kompozisyon örneği olmuş.
ayşe - 26 Ekim 2010, Salı 14:01
bence çok güzel bir açıklama ama her şey böyle uzun yazılıyor biraz daha kısa olmasını tercih ederdim
cem - 20 Ekim 2010, Çarşamba 17:36
harika bir cumhuriyet kompozisyonu
sude - 20 Ekim 2010, Çarşamba 15:14
bu cumhuriyet bayramı kompozisyonu harika
cahide - 19 Ekim 2010, Salı 15:30
çok güzel ve anlatımı süper bir makale kompozisyonu olmuş eminimki yarışma yapılsa bu kompozisyon birinci olurdu

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası