29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan milli bir bayramdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanının onuncu yıl kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 günü verdiği Onuncu Yıl Nutku’nda, o günü en büyük bayram olarak ilan etmiştir.

Cumhuriyet Bayramı, her yıl geleneksel olarak 29 Ekim’de törenlerle kutlanmakta, bu güne özel çeşitli etkinlikler düzenlenmekte, tören alanları ve sokaklar Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile donatılmaktadır.

Tören alanlarında okunan Cumhuriyet Bayramı şiirleri ile bu büyük günün ilan edilmesinde varını yoğunu ortaya koyan başta Atatürk olmak üzere kahraman Türk milleti bir kez daha onurla yâd edilmektedir. 29 Ekim akşamı ise fener alayı düzenlenmektedir.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde 28 Ekim günü öğleden sonra ve 29 Ekim günü tam gün resmi tatil uygulaması yapılmaktadır.

Etiketler: 29 ekim cumhuriyet bayramı, 29 ekim bayramı, cumhuriyet bayramı 29 ekim, yirmidokuz ekim cumhuriyet bayramı,
Eklenme: 26.10.2010
Okunma: 7620

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası