10 Kasım’ın Anlam ve Önemi

Büyük Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.

Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

Her 10 Kasım’ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk’ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir.

Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk!

Sen ebedi istirahatgahında rahat uyu! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz.

Ruhun şad olsun.

Birkan SOYLU

Etiketler: 10 kasımın anlamı ve önemi, on kasım anlam ve önemi, 10 kasım anlam ve önemi, 10 kasım anlamı,
Eklenme: 29.10.2010
Okunma: 41398

Yorumlar

Dilek Kılıç - 9 Kasım 2013, Cumartesi 17:42
10 kasım ile ilgili günün anlam ve önemini anlatan yazı makalesi umarım örnek bir yazı olarak okunacaktır. Kısaca bu düşünceler içerisinde Atatürkü saygıyla anıyor on kasımın anlam ve önemini ifade eden bu özet yazıların artmasını diliyorum.
Erdal Eryılmaz - 27 Ekim 2013, Pazar 15:22
10 kasım anlam ve önemi hepimiz için bilinmesi gereken bir konudur. Elbette ti Atatürk vatan ve millet sevgisi ile yaşamış büyük bir liderdi. Onun için her on kasımın anlam ve önemi ile ilgili yazılar yazıp bu yazıları on kasımda okumak gerekir.
tarık - 27 Temmuz 2013, Cumartesi 15:51
10 kasımın anlam ve önemi hakkında bilgi edindim. 10 kasımın anlam ve önemi kısa olarak bile olsa en güzel bu yazı metninde belirtilmiş. 10 kasım atatürkü anma gününün anlamı ve önemi hakkında gayet başarılı bir yazı yazmışsınız.
selim yusuf - 12 Kasım 2012, Pazartesi 09:39
Atatürk ve 10 kasımın anlam ve önemini anlatan yazı sayesinde bu anlamı büyük günü daha iyi anlayıp Atatürk sevgisini bütün gençliğe anlatmamız gerekir.
öner gündoğarken - 10 Kasım 2012, Cumartesi 20:34
10 kasım ın anlam ve önemini iyi idrak etmek Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği bağımsızlık mücadelesine büyük saygı duymak ve onları en güzel şekilde anmaktır
sibel - 10 Kasım 2012, Cumartesi 20:31
10 kasım anlam ve önemi bakımından çok ama çok özel bir gündür
Vildan Gölcük - 9 Mart 2012, Cuma 11:13
Atatürkün hayata veda ettiği gün olan 10 kasımın anlam ve önemini anlatan yazı makalenizin ne derece önemli olduğunu ve bilinmesi gereken bir yazı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. 10 Kasımın anlam ve önemi bizler için çok büyüktür.
Günay - 1 Mart 2012, Perşembe 23:34
10 kasımın anlam ve önemini anlatan yazı tam benim istediğim kalitede olmuş. Atatürk sen rahat uyu kurduğun cumhuriyete sım sıkı bağlıyız ve öyle kalacağız.
Gülay - 19 Şubat 2012, Pazar 18:26
Atatürk nasıl bizlere bu vatanı emanet etmiş ise bizde onun mirasına iyi sahip çıkmalı ve 10 Kasımın anlam ve önemi için yazılmış olan bu yazının içeriğini çok iyi anlamak suretiyle üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.
yüksel - 7 Kasım 2011, Pazartesi 11:08
10 kasımın anlamı üzerine harika bir yazı hazırlanmış tebrikler
dilara - 3 Kasım 2011, Perşembe 20:25
tebrik ederim 10 kasımın önemini çok güzel anlatıyorsunuz.tebrik ederim.
Mehmethan - 2 Kasım 2011, Çarşamba 00:22
10 kasım anlam ve önemi bakımından bizim için büyük önem taşımaktadır.
Subutay Dinçer SÖNMEZ - 10 Kasım 2010, Çarşamba 19:08
Atam Cumhuriyeti kurduğun için sana sevgim sonsuzdur.Seni sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası