Atatürk’ün Bilimle İlgili Anıları

“Memleketin Kalkınması İlim İşidir”

Atatürk ile ilk görüşmem 1923’te oldu. Zafer kazanılmıştı. 1923 Ağustos ayında İsmail Safa’nın (Özler) Milli Eğitim Bakanlığı zamanında Heyeti İlmiye toplanmıştı. Hamdullah Suphi Tanrıöver, o zaman Türk Ocağı Merkezi olan Samanpazarı yolundaki eski manastır binasında heyetin şerefine çay vermişti.

O gece Atatürk de gelmişti. Oturduğu yere yakın bulunuyordum. Heyeti İlmiye’den söz açtı. Ne gibi kararlar alındığını sordu. Alınan kararların prensip kararları olduğunu söyledim.

-Ne gibi? dedi.

-Terbiye-i Umumiyede vahdet, terbiye-i meslekiyede ihtisas kararları gibi, dedim.

Başka bir şey sormadı. O aralık İstanbul Üniversitesi profesörlerinden Ankara’da bir Bakanlığın müsteşarlığını yapan bir zat, kendisine şu soruyu sordu:

-Efendim, memleketin iktisaden kalkınması için ilhamı devletleri nedir? dedi.

Atatürk üzgün bir oluşla şu sözleri söyledi:

-Memleketin kalkınması işi ilham işi değil, ilim işidir. Kalkınmanın nasıl olacağını düşünmek siz ilim adamlarının işidir. Bunu bize sizler göstereceksiniz. Hükümet adamları da bu yolda yürüyecekler.

Atatürk’ün bu sözleri ne kadar doğru idi. Profesörün sorusu yersizdi.

İsmail Hakkı BALTACIOĞLU.
“Atatürk”, Türk Dil Dergisi, 1 Kasım 1966

“İlim Tercüme İle Olmaz”

19 Ağustos’ta Gazi’nin Yalova Köşkü’nde akşam yemeğine çağrıldım. 19/20 Ağustos 1932 tarihiydi. O gece Gazi, çok ciddi konulara temas etti. Çok heyecanlı konuştu. Toplantıda bayan Afet İnan’dan başka Yusuf Akçura, Dr. Reşit Galip, Celâl Sahir… vardı. O tarihi gecede Gazi, İstanbul Darülfûnununun reformundan bahsetti. Birinci Türk Dili Kongresi’ni ortaya attı. Bu işlerde Dr. Reşit Galip’in çalışacağını ihsas etti (sezdirdi).

Konuşmalar, memleket meseleleri üzerinde toplanmıştı. “Türk vatandaşları ile daima temas etmenin kendisinin en büyük işi olduğunu” söylüyordu. Konu hep millet ve memleket, ilim ve üniversite meseleleri idi. Birinci elden ilmin üzerinde duruyordu. Bir ara şu sözleri işittik:

-Ölmek isteyen bir milleti Gazi değil, hiçbir kuvvet kurtaramaz. Türk milleti ölmek istemez, o daima yaşayacaktır efendiler!

Birdenbire de eliyle beni göstererek:

-Üniversitede, Doktor Bey gibi birinci elden araştırma yapanları profesör görmek istiyorum, dedi.

Sözünü Reşit Galip’e yönelterek konuşmasını şöyle tamamladı:

-İlim, tercüme ile olmaz, tetkikle olur. Doktor Bey nasıl memleket malzemesini tetkik ederek, ilim yapmışsa, ben de senden böyle ilim adamlarını almanı istiyorum.

Şevket Aziz KANSU
Sümerbank Dergisi, Kasım 1963

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün bilim ile ilgili anısı, atatürkün bilimle ilgili anıları, atatürk bilim anısı,
Eklenme: 04.11.2010
Okunma: 41122

Yorumlar

cavit - 19 Şubat 2012, Pazar 14:29
bilimin önderliğini kabul eden atatürk bilim olmadan çağ atlanamayacağını ve dünya ile yarışılamayacağını anlatıyor
İlhan - 3 Aralık 2011, Cumartesi 10:29
Atatürkün bilime verdiği önem hakkında anılar ve bu anıların bizlerin üzerinde bıraktığı olumlu düşünceler sayesinde, ülkemizin kalkınması için daha çok çalışmamız gerektiğini asla aklımızdan çıkarmıyoruz.
Behiye Özvatancı - 3 Aralık 2011, Cumartesi 10:23
Atatürkün bilime verdiği önem hakkında anı yazdığınıza çok sevindim. Ben bütün Atatürk anılarını severek okuduğum gibi, onun bilime verdiği öneme büyük saygı duyuyorum.
zeki yurtçu - 3 Aralık 2011, Cumartesi 10:17
atatürkün bilime verdiği önem ile ilgili bu anı benim ve benim gibi bilime önem verenlerin ilgisini çekecektir
barış - 21 Mayıs 2011, Cumartesi 19:37
kısa olsa keşke ama süper anılar
nermin - 17 Mayıs 2011, Salı 20:47
bu anıları çok beğendim
gökalp - 4 Mayıs 2011, Çarşamba 22:28
atatürkün bilimle ilgili anıları çok güzeldi
burhan fidan - 8 Nisan 2011, Cuma 15:30
muhteşem anılar
emre - 18 Mart 2011, Cuma 07:51
anılar cok güzeldi
elif - 28 Kasım 2010, Pazar 13:52
atatürkün bilimle ilgili anılarını çok beğendim
timuçin - 22 Kasım 2010, Pazartesi 09:28
atatürkün bilim ile ilgili iki anısıda güzeldi

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası