Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’ndaki başarısı

18 Mart 1915’te boğazı zorlayarak geçmeye çalışan düşman donanması ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlar ile Türk topçusunun ateşi sonunda İngiliz ve Fransız donanmasının yedi gemisi batırıldı.

İtilaf Devletleri, Çanakkale’nin denizden geçilemeyeceğini anlayınca, kara harekatına yönelerek Gelibolu üzerinden boğazlara hakim olmak istediler. Bu amaçla 25 Nisan 1915’te General Sir İan Hamilton komutasında Gelibolu Yarımadası’nın güney sahillerinden Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar’a asker çıkardılar.

Türk askerlerinin çetin bir şekilde yapmış olduğu savunma, düşman kuvvetlerine ilerleme imkanı vermedi. Conkbayırı’nda düşman askerlerinin ilerlemesini süngü savaşıyla kazanan 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, Arıburnu’nda askeri birliklere şu emri verdi: “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.” Bu emirle Türk askerine azim, sebat ve cesaret veren Mustafa Kemal, Arıburnu’nda zafer kazandı. Daha sonra İtilaf Devletleri; Anafartalar’da, Conkbayırı’nda ve Kireçtepe’de Türk askeri karşısında başarısızlığa uğradı.

Mustafa Kemal, cephede göstermiş olduğu başarıdan dolayı Albaylığa yükseltildi. Daha sonra kendisine 16. Kolordu Komutanlığı görevi verilerek Edirne’ye tayin edildi. Edirne halkı ise Çanakkale’de başarılarını duydukları Mustafa Kemal’i büyük gösterilerle karşıladı.

Etiketler: atatürkün çanakkaledeki başarıları, atatürkün çanakkale savaşındaki başarısı,
Eklenme: 04.11.2010
Okunma: 37408

Yorumlar

berk - 13 Mart 2014, Perşembe 21:02
18 mart 1915 çanakkale savaşı gazi mustafa kemal atatürkün üstün başarısı ve yenilmez türk askerinin gücü sayesinde bu büyük zafer kazanılmıştır. hepsini saygıyla anıyoruz.
Şahin - 15 Mart 2013, Cuma 15:34
atatürkün çanakkale savaşındaki görevi özet olarak çok önemlidir
aslıhan - 8 Ekim 2012, Pazartesi 20:49
atatürk yalnız bir asker değil aynı zamnda yüzyılın bir daha göremeyeceği bir dahi idi
Umut - 14 Nisan 2012, Cumartesi 14:33
Atatürkün ve Mehmetçiğin savaş başarıları ele alındığında savaş meydanlarında Türk asker ve dehasının bir araya geldiği o anları dost düşman herkesin takdir ettiğini görmekteyiz.
öner - 15 Mart 2011, Salı 17:30
atatürkün çanakkale zaferi hepimizi mutlu etmektedir
Yusuf - 23 Şubat 2011, Çarşamba 13:48
Atatürkün Çanakkale Savaşında gösterdiği üstün başarı sayesinde askerlerimiz büyük bir zafere imza atmıştır.
Batuhan - 23 Şubat 2011, Çarşamba 13:46
Atatürk’ün Çanakkale’de Gösterdiği Üstün Başarı Dünya Batana Kadar Takdirle Anılacaktır.
Tarcan - 28 Ocak 2011, Cuma 12:24
Atatürkün Çanakkaledeki başarıları saymakla bitmez.
Ahmet Turgay - 28 Ocak 2011, Cuma 12:22
Atatürkün Çanakkalede Gösterdiği Üstün Başarı Hepimizin Gururu Olmuştur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası