Antalya Atatürk Evi Müzesi

Antalya-Atatürk Evi Müzesi

1930 yılı Mart ayının başlarında İzmir’de bulunan Atatürk, havaların soğuk gitmesi üzerine, Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü.

5 Mart 1930 günü, karayolu ile İzmir’den Antalya’ya hareket etti. Isparta, Burdur derken, 6 Mart 1930 günü öğleden sonra Antalya’ya geldi.

Antalya halkının kendisine armağan ettiği köşkte 12 Mart 1930 sabahına kadar tam bir hafta kalan Atatürk, bu süre içinde geziler yaptı. Müzeleri, eski eserleri gezdi. Narenciye bahçelerinde üreticilerle görüştü. Dinlendi. 12 Mart 1930 sabahı saat 10:00’da arkadaşlarıyla birlikte Ankara’ya döndü.

Atatürk, Antalya’ya 10 Şubat 1931 günü öğleye doğru tekrar gelmişse de o gün Antalya’da kalmamış, İzmir’den beri kıyıları tarayarak gelen Ege Vapuru ile Silifke’ye geçmişti.

Atatürk’ün, Antalya’ya üçüncü ve son gelişi, 1935 yılı Şubat ayına rastlar. Atatürk 16 Şubat 1935’te Ege Vapuru ile İzmir’den hareket etmiş, 18 Şubat 1935 Pazartesi günü saat 13:30’da Antalya iskelesine çıkmıştı. Yanında kız kardeşi Makbule Atadan, Nebile Hanım, Prof. Afet İnan, Fahrettin Altay, Nuri Conker, Cevat Abbas Gürer, yaverler ve başkaları vardır. İskeleden faytonlarla doğruca köşküne gelen Atatürk, burada akşama kadar dinlendi. Akşam Erenkuş’a oradan tekrar köşke geldiler. Geceyi köşkte geçiren Atatürk, ertesi günü gece saat 22:30’da Ege Vapuru ile Taşucuna hareket etti.

Atatürk Köşkü’nün özellikleri ve müzeye dönüştürülmesi

Antalyalıların Atatürk’e hediye ettikleri Atatürk Köşkü, iki katlı, üzeri kiremit çatı, taş bir yapıdır. Girişinde uzun bir hol, holün sağında bir salon, bir oda, banyo ve mutfak, solonda da iki oda ve üst kata çıkan merdiveni vardır. Üst katta ise, holden ayrı olarak birisi balkonlu olmak üzere yedi odası vardır. Atatürk, merdivenin karşısındaki odada yatmıştır.

Anıtkabir komutanlığından getirilen Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği “Müze Odası” Müze’nin en önemli bölümlerindendir.

Atatürk’ün ölümünden sonra, Antalya Atatürk Köşkü, Özel İdareye geçmiş, 1939’da Akşam Kız Sanat Okulu ve Kız Enstitüsü binası olara kullanılmıştır. 1952 yılında Tarım Bakanlığı’na devredilen Köşk, son yıllara kadar Teknik Ziraat Müdürlüğü’nün büroları olarak kullanılmış, daha sonra Atatürk Müzesi yapılmak üzere 1984 yılında Kültür Bakanlığına tahsis edilmiştir. 1986 yılından beri de Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretleri Antalyalılar için çok büyük önem taşıması nedeniyle her yıl 6 Mart’ta onun anısına törenler yapılmaktadır.

Adres: Antalya Atatürk Evi ve Müzesi, Işıklar Caddesi, ANTALYA

Ziyaret Saatleri:

Nisan- Ekim 09.00-19.30

Kasım-Mart 08.30-17.30

Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Etiketler: antalya atatürk müzesi, antalya atatürk evi, atatürk müzesi antalya, antalya atatürk köşkü, atatürkün evi antalya,
Eklenme: 16.11.2010
Okunma: 4052

Yorumlar

necati - 23 Nisan 2012, Pazartesi 15:35
antalya atatürk evi müzesi ve yakınlarda bulunan tüm müzeleri gezmek lazım
cansu - 18 Kasım 2010, Perşembe 00:29
çok güzel yazı antalya iline gittiğimde mutlaka gideceğim ata mızı saygıyla anıyoruz
mert - 16 Kasım 2010, Salı 13:28
Atatürk Köşkü Antalya ilimizin en güzide yerlerinden biridir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası