Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi

24 Kasım Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi

Çocuk, her yaşta doğası gereği öğrenme çabası ile büyür. Ailede başlayan eğitim süreci okul çağına gelindiğinde öğretmenler ile devam eder. Okul çağına gelen her çocuk yinede yardıma muhtaç bir haldedir. Öğretmenler çocukların aileden uzak olarak bulunduğu okul zamanlarında onların en büyük yardımcısı durumundadırlar. Sadece okuma yazma öğretmekle görevli oldukları halde, yinede büyük bir özveri ile onların her türlü sorunları ile yakından ilgilenerek, ikinci bir aile ortamının oluşmasını sağlarlar. Bu durum karşısında çocuk, sosyal hayata daha çabuk adapte olarak, toplum içerisinde yer edinme duygusuna daha çabuk sahip olur.

Bütün bu aşamalardan sonra öğretmenler, verdikleri kaliteli eğitimle, yetiştirdiği bireylerde vatan ve millet sevgisi, fazilet, fedakarlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesini hızla sağlayıp, başarının hangi aşamalardan sonra geleceğini öğretmiş olurlar.

Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi bir toplumun dünya üzerindeki yerini belirler. Bir milletin çağdaş ülkeler seviyesine erişebilmesi eğitimin bilimsel yöntemlerle yapılması ile mümkündür. Kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olan uluslar, eğitim ve öğretim sorunlarını çözmüş toplumlardır. Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk’e “İşte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz” diye sorulduğunda O, “Eğitim Bakanı olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” diyerek eğitim ve öğretimin büyük önemine dikkati çekmiş, ve bu alanda köklü değişikliklere imza atmıştır.

Latin alfabesinin kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatılmış, Atatürk bu çalışmalara Başöğretmen sıfatıyla katılmıştır. Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Öğretmen; insanları eğiten, doğru ve faydalı işleri öğreten, çocuk ve gençlerin kişilik olgusunun olumlu yönde gelişmesini sağlayan değerli kimsedir. Öğretmenlerimiz yüklenmiş oldukları bu görevlerini herzaman layıkı ile yerine getirmişler, Başöğretmen Atatürk’e ve milletimize layık olacak bir anlayış içerisinde hizmetlerine devam etmişlerdir.

Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan öğretmenler günü, fedakar öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Artık öğretmenler gününün anlam ve önemini daha iyi kavrayarak onları yaşamlarının her anında yalnız bırakmamalı, arayıp sormalı ve en azından bu güzel duyguları onlara yaşatmalıyız.

Etiketler: 24 kasım öğretmenler gününün anlam ve önemi, öğretmenler günü anlamı önemi,
Eklenme: 18.11.2010
Okunma: 23069

Yorumlar

Cemile Türksoy - 11 Kasım 2013, Pazartesi 09:27
24 kasımın anlam ve önemi ile ilgili düzenli ve anlaşılır bir yazı hazırlanmış. 24 kasımın önemi ve anlamı konusu her yıl yirmi dört kasım da tekrar anlatılmakta bu konuyla ilgili bilgiler verilmekte seminerler düzenlenmektedir.
Sema Önder - 11 Kasım 2013, Pazartesi 09:18
öğretmenler gününün anlam ve önemi ile ilgili yazı yazmak ve bu örnek yazıyı öğretmenlerimizin kendisine sunmak kısaca önemli bir konudur. Öğretmenler gününün anlamı ve önemi özet halinde mükemmel yazılmış. Bu bilgiler daha doğrusu yazılar hakkında yapılan tüm çalışmaları destekliyorum. 24 kasım öğretmenler günü nün anlamı ve önemi için bizlerde kendi fikir ve düşüncelerimizi 24 kasımda ifade edelim.
Funda Çakmakçı - 19 Şubat 2012, Pazar 13:11
Burada önemli olan öğretmenler gününün anlam ve önemini çok iyi kavrayıp Atatürkün öğretmenlere gösterdiği alakayı bizlerinde bütün öğretmenlere göstermemizdir.
olcay - 22 Kasım 2010, Pazartesi 16:59
bu 24 kasımda öğretmenler günü anlam ve önemi hakkında güzel bir yazı olması gerekiyordu. İyiki sitenizde böylesine güzel bir yazı varmış
Önder - 18 Kasım 2010, Perşembe 23:07
Öğretmenler günü anlam ve önemi bakımından ciddi bir konudur. Çok özel bir yazı yazmışsınız. Bütün öğretmenlerin bu gününü kutlar yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dilerim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası