Alanya Atatürk Evi Müzesi

19. yüzyıl Alanya mimarisinin güzel bir örneğidir. 1880 ve 1885 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 600 m² bir bahçe içerisinde ve iki katlıdır.

Atatürk, 1935 yılında Ege vapuru ile çıktığı Akdeniz gezintisinde 18 Şubat 1935 günü Alanya’ya gelmiş, Şekerhane Mahallesi, Azaklar Sokağında ki Alanya’nın köklü ailelerinden Tevfik Azakoğlu’nun iki katlı evinde birkaç saat dinlenmiştir.

Evin son sahibi olan Rıza Azakoğlu evi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlamış, Kültür ve Turizm Bakanlığı’da tarihi yapıyı Atatürk Evi ve Müzesi olarak 1984 yılında onarmaya ve düzenlemeye başlamıştır. Restore işlemleri tamamlanan bina, Alanya Atatürk Evi ve Müzesi olarak 30 Nisan 1987 günü halkın ziyaretine açılmıştır.

Müzede Atatürk’ün fotoğrafları, kişisel eşyaları, Atatürk’ün Alanyalılara yazmış olduğu bir telgraf ve diğer tarihi belgeler sergilenmektedir.

Etiketler: antalya alanya atatürk evi, alanya atatürk müzesi, alanya atatürk evi, alanyada atatürk müzesi,
Eklenme: 21.11.2010
Okunma: 3255

Yorumlar

erhan - 22 Kasım 2010, Pazartesi 10:02
Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan Atatürk Evi Müzesi gezilebilir bir kalitededir. Ben ailemle birlikte gitmiştim. Yolu Alanyaya düşen herkesin gitmesini tavsiye ederim. Atatürkü anıları ile birlikte yaşatmalı ilkelerinin ve kurduğu cumhuriyetin koruyucuları olmalıyız.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası