Atatürk’ün Öğretmene Verdiği Önem

Yurdun başöğretmeni olan Atatürk, öğretmenlere büyük önem vermiş, öğretmenlik mesleğinin bir ülkenin geleceğini şekillendirmede ki etkisini bir çok kez dile getirerek, 1924’teki Muallimler Birliği Kongresi’nde şöyle demiştir: “Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr muallim ve mürebbileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.”

Atatürk’ün öğretmene verdiği önem ile ilgili anı

Atatürk’ün Çankaya İlkokulunu Ziyareti

Çankaya’da bir ilkokul açılmıştı. Köşkün güzergâhında bulunan bu okulu birgün Atatürk ziyaret etmiş.

Öğretmen tahta başında öğrencilere ders veriyormuş. Cumhurbaşkanı girer girmez ihtiram (saygı) işaretini vermiş. Çocuklar ayağa kalkmış ve oturunuz işaretini verdikten sonra yüzünü tahtaya çevirerek derse devam etmiş. Atatürk beş on dakika ayakta ders dinlemiş ve çıkarken öğretmen yine aynı ses aynı eda ile çocukları ayağa kaldırmış ve oturunuz işaretini verir vermez derse devam etmiş.

Gazi kapıdan çıkarken maiyetine (yanındakilere):

-Gördünüz mü muallimi? Cumhurreisine ehemmiyet vermedi.

Demiş ve ilâve etmiş:

-İlköğretmen vatanın en hayırlı unsurudur. Onlar vatanın evlatlarıyla o kadar haşır neşir olmuşlardır ki, adeta çocuklaşmışlardır. Onların nazarında en sevgili öğrencileridir. Bu öğretmen, eğer dersini bırakıp bana tazimatını arz etmek için yanıma gelseydi ve çıkarken beni merdivenlere kadar geçirse idi, öğrencileri nazarında küçülür belki prestijini kaybederdi. Öğrenci nazarında en muhterem, en büyük adam öğretmendir.

Asaf İLBAY

Etiketler: atatürkün öğretmenlere verdiği önem, atatürkün öğretmene verdiği önem ile ilgili yazı,
Eklenme: 23.11.2010
Okunma: 9128

Yorumlar

Mesut - 17 Kasım 2013, Pazar 13:19
Özet olarak atatürkün öğretmene verdiği önem ile ilgili güzel bilgiler edindim. Kısaca Atatürkün öğretmenlere verdiği önem hakkında iyi bir anı yazısı yazmışsınız.
suna - 12 Kasım 2011, Cumartesi 16:47
öğretmenlere büyük önem verdiği bilinen atatürkün başöğretmen olduğunu hatırlatmak isterim
payidar - 11 Kasım 2011, Cuma 23:18
Atatürkün öğretmenlere verdiği önem inanın ki çok önemlidir. Çünkü Atatürk bu ülkenin başöğretmeni olarak eğitim ve öğretimin kaliteli olması halinde bir ulusun geleceğini daha iyi yerlere taşıyabileceğini çok iyi biliyordu. İşte bu yüzdende büyük liderimiz atatürk öğretmenlere eşsiz bir önem veriyordu.
acun - 9 Ekim 2011, Pazar 22:13
atatürkün öğretmene verdiği önem sayesinde öğretmenlerimize büyük bir güven gelmiş, bütün öğretmenlerimiz ellerinden gelen gayreti göstererek vatan sever bir nesil yetiştirmeye çalışmışlardır
hüseyin - 24 Kasım 2010, Çarşamba 19:17
atatürkün öğretmenlere verdiği önem ile ilgili yazı makalenizi ilgiyle okudum. Burada geçen anıda atatürkün öğretmene verdiği değer açıkça ifade ediliyor.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası