Atatürk’ün Yatı Savarona

Lüks transatlantik yatı Savarona, dönemin lider deniz mühendisi olan Amerikalı William Francis Gibbs tarafından tasarlanmış ve 1931 yılında Bayan Emily Roebling için 4 Milyon Dolara inşa edilmiştir.

Bayan Cadwallader, 19. yüzyılın mühendislik harikalarında Brooklyn Köprüsünün mimarı olan John Augustus Roebling’in torunuydu. Sahip olduğu miras göz önüne alındığında Emily Cadwallader’ın daha sonraları Afrika Kuğusu adını verdiği zamanının en büyük ve hızlı yatına sahip olması hiç de şaşırtıcı değil.

Savarona, yedi yıl boyunca Atlantik Okyanusu ve Akdeniz sularında süzüldükten sonra 1938’de Türk Hükümeti tarafından satın alındı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e tahsis edildi. Atatürk bu alışverişten çok keyif aldı ve tıpkı bir çocuk gibi İstanbul’a varışını heyecanla bekledi. Atatürk Savarona’da geçirdiği altı hafta boyunca kabine toplantıları düzenlendi, Romanya Kralı Carol da dahil olmak üzere önemli konuklar ve devlet başkanlarını ağırlandı. Böylece Savarona tarihteki yerini almış oldu.

Atatürk’ün vefatından sonra Savarona Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredildi. II. Dünya Savaşı sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri’nin onu eğitim gemisi olarak kullanmasına kadar bir daha yelken açmadı. 1989 yılında Savarona’yı hurdaya çıkarma kararı alındı. Ancak aynı yıl Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına kiralandı. O sırada kötü durumda olan yat için Kahraman Sadıkoğlu iddialı bir projeye imza attı ve 425 uzman zanaatkar ile restorasyon çalışmalarına başladı.

İç mekan tasarımı Donald Starkey tarafından yapıldı ve hiçbir masraftan kaçınılmadı. Örneğin yatta 65 tonu hamamda olmak üzere toplam 260 ton cilalı mermer kullanıldı. Atatürk’ün anısına, özel suiti özel eşyalarının bulunduğu bir müze olarak restore edildi.

Dünya denizlerinde seyahat eden Savarona, misafiri olma şansına sahip olanlara çok şık ve lüks bir deneyim yaşatıyor. Şimdiye kadar Savarona’nın VIP misafirleri arasında Prens Rainer, Prens Charles, Brunei Sultanı, İspanya Kralı Juan Carlos, Prenses Diana, Modacı Valentino, Claudia Schiffer, Nicole Kidman, Elizabeth Hurley, Sharon Stone, Hugh Grant, Tom Cruise ve Gerard Depardieu bulunuyor.

Kaynak: savarona.com.tr – kultur.gov.tr

Etiketler: atatürkün yatı savarona, savaronanın hikayesi, savarona gemisinin hikayesi, atatürkün yatı, atatürk ve savarona,
Eklenme: 26.11.2010
Okunma: 5274

Yorumlar

celil - 23 Nisan 2012, Pazartesi 08:43
savarona gemisi atatürk için çok özel bir gemidir
yunus - 14 Ocak 2011, Cuma 17:25
sitenizde atatürkün yatı savarona hakkında bilgi vermeniz çok iyi olmuş
cahit - 27 Kasım 2010, Cumartesi 23:58
atatürkün yatı savarona gemisi hakkında bilgi vermeniz oldukça faydalı olmuştur
derya - 26 Kasım 2010, Cuma 21:48
atatürkün gemisi savaronaya sahip çıkalım onu gelecek nesillerimize hatıra olarak bırakalım

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası