Alagöz Başkomutanlık Karargahı Müzesi

Alagöz Başkomutanlık Karargâhı Müzesi, Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Alagöz Köyü’ndedir.

Kurtuluş Savaşı döneminde düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Alagöz Köyü’nü Cephe Karargâhı olarak seçmiş, köy halkından olan Türkoğlu Ali Ağa’ya ait çiftlik evi de karargâh olarak kullanılmıştır.

Atatürk, Büyük Nutuk’unda da: (12 Ağustos 1921 günü Ekan-ı Harbiye-i Umumiye Cephe Karargahına gittim…) diyerek, 23 Ağustos 1921’den 13 Eylül 1921 tarihine kadar 22 gün, 22 gece aralıksız devam eden Sakarya Meydan Savaşı’nı bu karargâh binasından idare etmiş, yine onun ifadesiyle: (Cihan tarihinde ender olan büyük bir meydan muharebesinin) bütün planlarını bu binada hazırlamış, tarihi kararlarını burada vermiştir.

Savaş sonrası bina, sahipleri olan Ali Türkoğlu ve oğulları tarafından 1965 yılına kadar ev olarak kullanılmış, 1965 yılında varisleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiştir. 1967 yılında, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Anıtkabir Müze Müdürlüğü’ne devredilen tarihi binanın restorasyonu yapılarak müze haline getirilmiştir.

10 Kasım 1968 tarihinde sadece üst katı tanzim edilerek ziyarete açılan yapı, 1 Mart 1982’de Genelkurmay Genel Sekreterliği’ne bağlı Anıtkabir Komutanlığı’na devredilmiştir. Alt kat odaları ise 1983 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle teşhire açılmıştır.

Giysi Odası, Kitaplık ve Hatıra Eşya Odası, Zabitan Yemek Odası, Mutfak, Muhabere Odası, Başkumandanlık Odası, Kurmay Heyeti Odası, Dinlenme Odası, Yaverler Odası, Atatürk’ün Yatak Odası, Atatürk’ün Yemek Odası ve Hizmet Eri Odası olmak üzere 12 odadan oluşan bina iki katlıdır. Yapımında taş ve kerpiç kullanılmış, ahşap çatısı kiremit ile örtülüdür.

Girişte, Sakarya Savaşında kullanılmış makinalı tüfekler, savaş malzemeleri ve Atatürk fotoğrafları; Üst katta ise, Salondaki vitrinlerde Atatürk’e ait eşyalar bulunmaktadır. Başkumandanlık Odası, Atatürk’ün Yatak Odası ve yaverlere ait odalar aslına uygun şekilde döşenmiştir.

Adres: Alagöz Köyü, Ankara-Eskişehir Yolu 41.km. Polatlı
Tel: (312) 231 79 75 - 231 18 61

Etiketler: alagöz müzesi, ankara alagöz karargahı, alagöz karargahı, polatlı alagöz, atatürk karargahı,
Eklenme: 04.12.2010
Okunma: 3779

Yorumlar

şükrü - 23 Nisan 2012, Pazartesi 08:25
polatlı yakınlarında bulunan alagöz karargah müzesi bizlere kurtuluş savaşını hatırlatıyor askerlerimize ve atatürke şükran borçluyuz
Adnan - 4 Aralık 2010, Cumartesi 11:49
Polatlı sınırları içerisinde bulunan alagöz köyündeki müzeyi bende gezdim. Harika bir yer. Herkese tavsiye ederim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası